• Штрафні санкції за відчуження активів, що перебувають у податковій заставі


Прокуратура відмовила у порушенні кримінальної справи за фактом відчуження активів, які перебувають у податковій заставі, без погодження з податковим органом. Чи скасовується у такому разі штрафна санкція, нарахована відповідно до пп. 17.1.8 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181-III?

 

Статтею 8 Закону № 2181-III визначено перелік операцій платників податків, активи яких перебувають у податковій заставі, що підлягають узгодженню з податковими органами.
Так, операції з відчуження активів, що перебувають у податковій заставі (за винятком майна, майнових та немайнових прав, що використовується у підприємницькій діяльності платника податків (інших видах діяльності, які за умовами оподаткування прирівнюються до підприємницької), а саме готової продукції, товарів i товарних запасів, робіт та послуг за кошти за цінами, що не є меншими за звичайні), підлягають обов’язковому узгодженню з податковими органами.
Законом № 2181-III встановлено два різні види відповідальності при здійсненні операцій з активами, що перебувають у податковій заставі, без погодження з податковими органами: у вигляді застосування штрафних санкцій (пп. 17.1.8 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181-III) та кримінальна ( пп. 8.6.4 п. 8.6 ст. 8 Закону № 2181-III).
У разі проведення операцій відчуження активів, що перебувають у податковій заставі, без згоди податкового органу можуть застосовуватись обидва види відповідальності. При цьому застосування будь-якого із зазначених видів відповідальності ніяким чином не залежить один від одного.
Враховуючи вищенаведене, у разі відмови у порушенні кримінальної справи за фактом відчуження активів, що перебувають у податковій заставі, без узгодження з податковим органом відсутні законодавчі підстави для скасування штрафу, нарахованого згідно з пп. 17.1.8 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181-III.

Консультують фахівці Департаменту стягнення податкового боргу ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 44 / 2003