• Орендодавець землі — місцева рада


Орендна плата за землю

У якому порядку сплачується орендна плата за орендовану земельну ділянку, якщо орендодавцем землі є місцева рада?

 

Справляння плати за землю здійснюється відповідно до Закону № 2535-ХІІ, що визначає розміри та порядок плати за землю, а також категорію осіб, які звільняються від сплати податку за землю.
Згідно зі ст. 5 Закону № 2535-ХІІ об’єктом плати за землю є земельна ділянка, яка перебуває у власності або користуванні, в тому числі на умовах оренди. Суб’єктом плати за землю (платником) є власник землі та землекористувач, у тому числі орендар, тобто безпосередньо ті юридичні або фізичні особи, яким землю передано у власність або надано в користування, в тому числі на умовах оренди.
Земельним кодексом (розділ III) визначено умови виникнення права власності на землю та права користування землею, в тому числі права оренди земельної ділянки.
Право власності на земельну ділянку та право постійного користування нею виникає після одержання її власником або користувачем Державного акта, форму якого затверджено Кабінетом Міністрів України.
Громадяни, які одержали Державний акт на право власності або постійного користування на земельні ділянки, або оформили це право, але не одержали з якоїсь причини Державний акт, сплачують земельний податок за ставками відповідно до категорій земель, визначених у Державному акті.
Орендні відносини регулюються Законом № 161-XIV, згідно з яким орендодавцями землі в Україні можуть виступати сільські, селищні, міські, районні ради i власники землі (ст. 5 зазначеного Закону).
Право на оренду земельної ділянки виникає після укладання договору оренди, який реєструється відповідно до закону.
Договір оренди землі — це угода сторін про взаємні зобов’язання, визначені статтями 22 — 24 Закону № 161-XIV, відповідно до яких орендодавець за плату передає орендарю у володіння i користування земельну ділянку для господарського використання на обумовлений договором термін.
Орендна плата за землю — це платіж, внесений орендарем орендодавцю за користування земельною ділянкою.
У випадку якщо орендодавцем виступає власник землі (власник земельної частки (паю), то орендар, уклавши при цьому договір на оренду землі з власником, сплачує власнику орендну плату за землю, а власник, у свою чергу, сплачує на рахунок відповідної ради, на території якої знаходиться земельна ділянка, земельний податок. Пільг зі сплати орендної плати чинним законодавством не передбачено.
У разі якщо орендодавцем землі виступає відповідна місцева рада, орендар, уклавши з нею договір на оренду землі, самостійно сплачує орендну плату за землю на рахунок відповідної ради, на території якої знаходиться земельна ділянка. При цьому договір на оренду землі є підставою для сплати орендної плати за землю.

Консультують фахівці департаменту оподаткування фізичних осіб ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 44 / 2003