• Оподаткування дивідендів платниками єдиного податку


Оподаткування прибутку підприємств

Як відобразити суми авансових внесків з податку на прибуток на дивіденди державним корпоратизованим підприємством, якщо платник сплачує єдиний податок 10%? Чи потрібно в цьому разі подавати декларацію з податку на прибуток підприємства?

 

Законом № 349-IV внесено зміни до Закону № 334/94-ВР, згідно з якими при виплаті дивідендів у 2003 р. діють нові правила оподаткування, які регулюються п. 7.8 ст. 7 Закону № 334/94-ВР.
Абзацом п’ятим пп. 7.8.2 п. 7.8 ст. 7 цього Закону встановлено: якщо згідно із законодавством податок на прибуток є складовою частиною єдиного податку (спеціального торгового патенту), то особа — платник такого єдиного податку (спеціального торгового патенту) зобов’язана при виплаті дивідендів нараховувати та сплачувати до бюджету, до якого зараховується такий єдиний податок (вартість спеціального торгового патенту), внесок за правилами, встановленими цим підпунктом для сплати авансового внеску з податку на прибуток, без права застосування норм пп. 7.8.3 цього пункту.
Авансовий внесок нараховується на суму дивідендів у розмірі базової ставки (тобто в поточному році — 30%) без зменшення суми виплачуваних дивідендів на суму авансового внеску.
У зв’язку зі змінами щодо оподаткування дивідендів платниками єдиного податку наказом № 98 затверджено форму Розрахунку сплати єдиного податку суб’єктом малого підприємництва — юридичною особою та Порядок його складання. Податкове зобов’язання платника єдиного податку за звітний (податковий) період у Розрахунку № 98 визначено як сума єдиного податку за відповідною ставкою та авансових внесків, нарахованих на суму дивідендів, з урахуванням суми податкових зобов’язань, нарахованих у попередніх звітних періодах з початку року.
Терміни сплати єдиного податку суб’єктом малого підприємництва — юридичною особою та подання розрахунку про сплату єдиного податку визначено Указом № 727/98.
Державні некорпоратизовані та корпоратизовані, казенні або комунальні підприємства, які є юридичними особами та сплачують єдиний податок, окремо подають декларацію з податку на прибуток підприємства за відповідний період у терміни, передбачені для такого подання.
Частина прибутку (доходу) підприємствами та їх об’єднаннями розраховується щокварталу виходячи з прибутку, отриманого від фінансово-господарської діяльності підприємства чи об’єднання в такому кварталі, та відображається в рядку 21 декларації з податку на прибуток наростаючим підсумком з початку року.
Для заповнення рядка 21 декларації з податку на прибуток підприємства платники податку — державні некорпоратизовані, корпоратизовані, казенні підприємства та їх об’єднання, комунальні підприємства враховують позитивне значення рядка 220 Звіту про фінансові результати (ф. № 2) або позитивне значення рядка 190 Фінансового звіту суб’єкта малого підприємництва (ф. № 1-м). Авансовий внесок зазначені підприємства відображають у рядку 20 декларації з податку на прибуток підприємства.

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 47 / 2003