• Аванси за векселі


Оподаткування прибутку підприємств

Чи включаються в доходи від операцій з цінними паперами грошові кошти, отримані у вигляді авансу за векселі у вересні, за умови, що в цьому звітному періоді передання (відчуження) векселів не відбувалося?

 

Відповідно до п. 1.6 ст. 1 Закону № 334/94-ВР товари — це матеріальні та нематеріальні активи, а також цінні папери та деривативи, що використовуються у будь-яких операціях, крім операцій з їх випуску (емісії) та погашення.
Згідно з пп. 7.6.2 п. 7.6 ст. 7 цього Закону для осіб, які не мають статусу торговців цінними паперами, торгівлею цінними паперами вважаються будь-які операції з купівлі та продажу цінних паперів, тобто визначення прибутку (збитку) від торгівлі цінними паперами для таких осіб можливе лише в разі, якщо відбулися купівля (витрати) i продаж (дохід) цінних паперів.
Статтею 214 Цивільного кодексу визначено, що за договором купівлі-продажу продавець зобов’язується передати майно у власність покупцю, а покупець зобов’язується прийняти майно i сплатити за нього певну грошову суму.
Підпунктом 7.6.4 п. 7.6 ст. 7 Закону № 334/94-ВР визначено, що під терміном «доходи» слід розуміти суму коштів або вартість майна, отриману (нараховану) платником податку від продажу, обміну або інших способів відчуження цінних паперів та деривативів, збільшену на вартість будь-яких матеріальних цінностей чи нематеріальних активів, які передаються платнику податку у зв’язку з таким продажем, обміном або відчуженням. До складу доходів включається також сума будь-якої заборгованості платника податку, яка погашається у зв’язку з таким продажем, обміном або відчуженням.
Відповідно до пп. 7.6.1 п. 7.6 ст. 7 зазначеного Закону, в разі якщо протягом звітного періоду доходи, отримані (нараховані) платником податку у зв’язку з продажем (відчуженням) цінних паперів i деривативів, перевищують витрати, понесені (нараховані) платником податку у зв’язку з придбанням цінних паперів i деривативів протягом такого звітного періоду, збільшені на суму некомпенсованих балансових збитків від таких операцій минулих періодів, прибуток включається до складу валових доходів такого платника за результатами такого звітного періоду.
Отже, доходи від торгівлі цінними паперами виникають у момент переходу права власності на них, а фінансовий результат від торгівлі цінними паперами визначається за наявності i витрат на придбання цінних паперів, i доходів від їх продажу.
Таким чином, оскільки підприємство отримало грошові кошти у вигляді авансу за векселі в конкретному періоді, тобто у вересні фактично відбувся перехід права власності на такі цінні папери, то в податковому обліку такі кошти включаються до складу доходів від торгівлі цінними паперами відповідного звітного періоду згідно з п. 7.6 ст. 7 Закону № 334/94-ВР.

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 47 / 2003