• Гаражно-будівельний кооператив


Оподаткування прибутку підприємств

Гаражно-будівельний кооператив зареєстрований як прибуткова організація та є платником ПДВ. Фінансування капітальних вкладень складається з членських внесків членів кооперативу — фізичних осіб, які не обкладаються ПДВ, i асоційованого члену кооперативу, внески якого обкладаються ПДВ i який бере пайову участь у будівництві. Гаражі будуються підрядним способом. Що в цьому разі слід відносити до валових доходів, а що — до валових витрат?

 

У разі якщо підприємство уклало довгостроковий договір на будівництво гаражів, то обкладання таких операцій податком на прибуток здійснюється відповідно до п. 7.10 ст. 7 Закону № 334/94-ВР, яким визначено порядок віднесення до складу валових доходів i валових витрат виконавця довгострокових договірних зобов’язань i наведено ознаки, за якими визначається належність договорів (контрактів) та господарських операцій до таких довгострокових договірних зобов’язань.
Так, до довгострокових договорів (контрактів) належить будь-який договір на виготовлення, будівництво, установку або монтаж матеріальних цінностей, що входитимуть до складу основних фондів замовника або складових частин таких основних фондів, а також на створення нематеріальних активів, пов’язаних з таким виготовленням, будівництвом, установкою або монтажем (послуг типу «інженіринг», науково-дослідних i дослідно-конструкторських робіт та розробок) за умови, що такий контракт не планується завершити раніше, ніж через 9 місяців від моменту здійснення перших витрат або отримання авансу (передоплати).
Якщо об’єкт довгострокового контракту відноситься до основних фондів замовника, тобто якщо замовником є згаданий кооператив, то відповідно до пп. 7.10.11 п. 7.10 ст. 7 Закону № 334/94-ВР замовник у порядку, визначеному в ст. 8 цього Закону, збільшує балансову вартість відповідної групи основних фондів на суму коштів, матеріальних або нематеріальних активів, що підлягають амортизації, які надані виконавцю у вигляді авансів (передоплати) або вартості об’єкта довгострокового договору (контракту) чи його частини, переданих на баланс замовника у такому звітному періоді.
У разі якщо об’єкт довгострокового контракту не відноситься до складу основних фондів замовника, замовник збільшує валові витрати звітного періоду на суму коштів, матеріальних або нематеріальних активів, що підлягають амортизації, які надані виконавцю у вигляді авансів (передоплати) або вартості об’єкта довгострокового договору (контракту) чи його частини, переданих на баланс замовника у такому звітному періоді.
Якщо вищезазначений кооператив не укладав довгострокового договору (контракту), тобто будівництво здійснюється на умовах звичайного цивільно-правового договору, то обкладання податком на прибуток такого підприємства здійснюється в загальному порядку.

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 47 / 2003