• Передача товарів на неліцензійному складі


Податок на додану вартість

Яку ставку ПДВ необхідно застосувати щодо операцій з поставки товарів, розрахунки за які проведено за умовою попередньої оплати, а передача товарів відбувається на неліцензійному складі?

 

Операції з вивезення (пересилання) товарів з митної території України є об’єктом оподаткування ПДВ (п. 3.1 ст. 3 Закону № 168/97-ВР).
Податок за нульовою ставкою обчислюється щодо операцій з продажу товарів, які було вивезено (експортовано) платником податку за межі митної території України (пп. 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону № 168/97-ВР). При цьому товари вважаються вивезеними (експортованими) платниками податку за межі митної території України тільки у разі, якщо їх вивезення (експортування) засвідчено належно оформленою ВМД.
Щодо дати виникнення податкових зобов’язань за нульовою ставкою по експортних операціях, то нею вважатиметься дата фактичного вивезення цієї продукції за межі митних кордонів України з відповідним підтвердженням належно оформленою ВМД.
Пунктом 1 постанови № 243 встановлено, що для відшкодування бюджетної заборгованості з ПДВ платник податку, який здійснив операцію з вивезення (пересилання) товарів за межі митної території України (експорт), подає разом з іншими, передбаченими законодавством документами, оригінал п’ятого, основного, аркуша («примірник для декларанта») вантажної митної декларації форми МД-2 (МД-3), що є її складовою частиною, оформленого митним органом під час здійснення митного оформлення експорту товарів, на якому зазначеним митним органом за зверненням платника податку вчиняється напис про фактичне вивезення експортованих товарів за межі митної території України, який засвідчується підписом відповідальної посадової особи i гербовою печаткою митного органу.
Такий напис вчиняється митним органом, що здійснював митне оформлення експорту товарів, виключно після одержання з митного органу, розташованого на митному кордоні України, через який здійснювалося вивезення товарів, офіційного повідомлення про фактичне вивезення товарів за межі митної території України у повному обсязі.
У разі якщо за експортним контрактом з нерезидентом продукція у звітному періоді не вивозитиметься за межі митних кордонів України (за контрактом вивезення відбувається протягом трьох місяців), слід мати на увазі таке.
Статтею 24 Митного кодексу встановлено, що товари та інші предмети, які переміщуються через митний кордон України, під час вивезення за межі території України з метою вільного використання перебувають під митним контролем з моменту ввезення товарів та інших предметів у зону митного контролю та подання необхідних для митного контролю документів на такі товари та інші предмети i до вивезення їх за межі митної території України.
Водночас ст. 85 Митного кодексу передбачає, що товари та інші предмети, які перебувають під митним контролем i переміщуються через митний кордон Україні, до митного оформлення можуть зберігатися підприємством або митницею. При цьому таке зберігання підприємством можливе лише з дозволу митниці та під її контролем. За перебування товарів та інших предметів під митним контролем митницею з власника товарів справляється збір у порядку i розмірах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
Тобто у разі коли товар відвантажується до місця формування експортних вантажів для наступної відправки за кордон та перебуває під митним контролем, податкові зобов’язання у платників-експортерів у цьому звітному періоді не виникають. Лише після фактичного перетину митного кордону України (завершення оформлення вивізної ВМД) платниками-експортерами визначаються податкові зобов’язання, до яких застосовується нульова ставка ПДВ. Слід зауважити, що за ставкою 20%, незалежно від форми проведення розрахунків та умов поставки, оподаткуванню підлягають операції з продажу товарів нерезидентам на митній території України без фактичного їх вивезення за межі митних кордонів України.
Виходячи з вищевикладеного, операції з передачі товарів з правом власності на них резидентом України нерезиденту на неліцензійному складі за відсутності ВМД, оформленої на внутрішній митниці, якщо перебування під митним контролем фактично відсутнє, розглядаються як продаж товарів на митній території України i підлягають оподаткуванню за ставкою 20%.
При цьому попередня оплата (авансування товарів, які згідно з договорами підлягають вивезенню (експортуванню) за межі митної території України, не є підставою для виникнення податкових зобов’язань (пп. 7.3.8 п. 7.3 ст. 7 Закону № 168/97-ВР).

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 47 / 2003