• Визначення розміру штрафу за відчуження активів, що перебувають у податковій заставі


Стягнення (погашення) податкового боргу

У якому розмірі застосовуються штрафні санкції до платника податків, активи якого перебувають у податковій заставі, у разі реалізації основних засобів за ціною, нижчою від залишкової вартості, без погодження з податковим органом?

 

Порядок застосування штрафу за відчуження активів, що перебувають у податковій заставі, без попередньої згоди податкового органу визначено пп. 17.1.8 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181-III. Так, платник податків, що здійснив відчуження активів без попередньої згоди податкового органу, у разі якщо отримання такої згоди є обов’язковим згідно із Законом № 2181-III, повинен сплатити штраф у розмірі суми такого відчуження, визначеної за звичайними цінами.
Тобто, якщо у разі відчуження платником податків активів, що перебувають у податковій заставі, не мали місце розрахунки в грошовій формі, розмір штрафу обчислюється виходячи зі звичайної ціни таких активів.
Згідно з нормами Закону № 2181-III при визначенні звичайної ціни у випадках, передбачених цим Законом, у тому числі при визначенні розміру штрафу за відчуження активів, які перебувають у податковій заставі, без отримання попередньої згоди податкового органу на таке відчуження, треба керуватися правилами, встановленими Законом № 334/94-ВР. Порядок визначення звичайних цін встановлено п. 1.20 ст. 1 Закону № 334/94-ВР.
У разі якщо при відчуженні активів, що перебувають у податковій заставі, без попередньої згоди податкового органу проводились розрахунки в грошовій формі, до платника податків застосовується штраф у розмірі суми такого відчуження. Тобто розмір штрафу в такому разі дорівнює сумі відчуження заставлених активів.

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 47 / 2003