• Платник єдиного податку здає приміщення в оренду


Плата за землю

Приватний підприємець є власником нежилого приміщення, перебуває на спрощеній системі оподаткування i сплачує єдиний податок. Чи є він платником земельного податку при здаванні приміщення в оренду у таких випадках:
якщо у приватного підприємця один вид діяльності — здавання приміщення в оренду;
якщо у приватного підприємця декілька видів діяльності, у тому числі здавання приміщення в оренду?

 

Основним документом, що регулює земельні відносини в Україні, є Земельний кодекс, а справляння плати за землю здійснюється відповідно до Закону № 2535-ХІІ, ст. 2 якого визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.
Статтею 5 Закону № 2535-ХІІ установлено, що об’єктом плати за землю є земельна ділянка, яку передано у власність або надано в користування, в тому числі на умовах оренди. Суб’єктами плати за землю (платниками) є власники землі i землекористувачі, в тому числі орендарі. Власники землі та землекористувачі, крім орендарів, сплачують земельний податок. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Законом № 698-ХІІ визначено, що підприємництво — це безпосередня самостійна, систематична, на власний ризик діяльність з виробництва продукції, виконання робіт, надання послуг з метою отримання прибутку, яка здійснюється фізичними та юридичними особами, зареєстрованими як суб’єкти підприємницької діяльності у порядку, встановленому законодавством.
Суб’єктами малого підприємництва відповідно до Закону № 2063-III є фізичні особи, зареєстровані в установленому законом порядку як суб’єкти підприємницької діяльності, та юридичні особи — суб’єкти підприємницької діяльності будь-якої організаційно-правової форми та форми власності. Цим самим Законом визначено i державну підтримку малого підприємництва, зокрема перехід на сплату єдиного податку.
Так, Указом № 727/98 встановлено, що суб’єкт малого підприємництва, який перейшов на сплату єдиного податку, не є платником ряду податків та зборів (обов’язкових платежів), зокрема плати (податку) за землю.
Відповідно до п. 6 постанови № 507 суб’єкт малого підприємництва, який згідно з абзацом п’ятим частини першої ст. 6 Указу № 727/98 не є платником плати (податку) за землю, звільняється від плати (податку) за землю лише за земельні ділянки, які використовуються ним для провадження підприємницької діяльності.
Власники земельних ділянок i землекористувачі згідно із Земельним кодексом (статті 91, 96) зобов’язані забезпечувати використання землі відповідно до цільового призначення та умов її надання, залежно від чого здійснюється й оподаткування земельних ділянок.
Законом № 394-ХІV, який встановлює поняття лізингу та загальні правові й економічні засади його здійснення, визначено, що лізинг — це підприємницька діяльність, яка спрямована на інвестування власних чи залучених фінансових коштів i полягає в наданні лізингодавцем у виключне користування на визначений строк лізингоодержувачу майна, що є власністю лізингодавця або набувається ним у власність. Згідно з цим Законом (ст. 2) земельні ділянки не можуть бути об’єктами лізингу.
Таким чином, укладені договори лізингу на будівлі або їх частини не поширюються на земельні ділянки під цими об’єктами.
У зв’язку з цим платники єдиного податку, які не використовують у своїй підприємницькій діяльності земельні ділянки під об’єктами нерухомості, переданими в оренду іншим суб’єктам господарювання, повинні сплачувати за ці земельні ділянки земельний податок у встановлених розмірах на загальних підставах.

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 47 / 2003