• Платник єдиного податку орендує приміщення


Плата за землю

Суб’єкт підприємницької діяльності — платник єдиного податку орендує приміщення у ЖЕКа. Чи повинен він укладати договір оренди землі з цією установою та який податок сплачувати?

 

Земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам i організаціям, які здійснюють управління цими будинками. Розміри та конфігурація земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначаються на підставі проектів розподілу території кварталу, мікрорайону та відповідної землевпорядної документації (ст. 42 Земельного кодексу).
Згідно зі ст. 2 Закону № 2535-ХІІ власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів — учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Оскільки власниками землі або землекористувачами є, як правило, орендодавці приміщень, вони i є платниками земельного податку. Власники землі та землекористувачі, на балансі яких є будівлі i споруди, самостійно обчислюють i сплачують земельний податок до бюджету (ст. 14 Закону № 2535-ХІІ). Орендарі приміщень у даному випадку не є платниками земельного податку, оскільки земельна ділянка їм не виділялась i об’єкт оподаткування відсутній.
Отже, орендодавець приміщення (ЖЕК) повинен сплачувати до бюджету земельний податок, а орендар (суб’єкт підприємницької діяльності), уклавши при цьому з ЖЕКом договір на оренду землі, сплачує йому орендну плату за землю.

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 47 / 2003