• Виплата дивідендів власникам корпоративних прав


Прибутковий податок з громадян

Чи повинна страхова компанія утримувати прибутковий податок з громадян під час виплати дивідендів власникам корпоративних прав?

 

Згідно з Декретом № 13-92, яким регулюється оподаткування доходів громадян (пп. «т» п. 1 ст. 5), до сукупного оподатковуваного доходу, одержаного громадянином в період, за який здійснюється обкладання прибутковим податком, не включаються суми дивідендів, що були оподатковані під час їх виплати відповідно до п. 7.8 ст. 7 Закону № 334/94-ВР.
Дивіденди, що виплачуються підприємством-емітентом фізичній особі — акціонеру, оподатковуються відповідно до підпунктів 7.8.2 та 7.8.7 п. 7.8 ст. 7 Закону № 334/94-ВР.
Це означає, що емітент корпоративних прав під час виплати дивідендів акціонерам нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток у розмірі ставки, встановленої п. 10.1 ст. 10 Закону № 334/94-ВР, нарахованої на суму дивідендів, призначених для виплати фізичній особі, без зменшення суми такої виплати на суму такого податку. Така сплата авансового внеску до бюджету прирівнюється до сплати податку на дивіденди i є остаточною, а дивіденди, одержані фізичними особами (власниками корпоративних прав) після сплати зазначеного авансового внеску до бюджету, не включаються до складу сукупного оподатковуваного доходу i не підлягають подальшому оподаткуванню. Суми дивідендів, що виплачуються фізичним особам, які не підпадають під оподаткування в порядку, викладеному в п. 7.8 ст. 7 Закону № 334/94-ВР, прирівнюються до виплати заробітної плати й оподатковуються під час їх виплати та за їх рахунок окремо від заробітної плати із застосуванням шкали ставок прогресивного оподаткування доходів громадян (незалежно від перебування фізичних осіб — акціонерів у трудових відносинах з підприємством-емітентом), яка не враховує надання пільги у вигляді неоподатковуваного мінімуму доходів громадян та інших пільг щодо сплати прибуткового податку з громадян.
Отже, пільга щодо прибуткового податку з громадян, встановлена пп. «т» п. 1 ст. 5 Декрету № 13-92, надається фізичним особам лише у разі сплати компанією авансових внесків з податку на прибуток, нарахованих у вищезазначеному порядку на суми дивідендів, призначених для виплати фізичним особам.
Водночас п. 9.3 ст. 9 Закону № 889-IV, що набирає чинності з 1 січня 2004 р., зазначено, що доходи, які нараховуються i виплачуються платникам цього податку у вигляді дивідендів (крім випадків, коли дивіденди нараховуються на користь платника у вигляді акцій (часток, паїв), емітованих юридичною особою — резидентом, що нараховує такі дивіденди, за умови, коли таке нарахування ніяким чином не змінює пропорцій (часток) участі всіх акціонерів (власників) у статутному фонді емітента, внаслідок чого збільшується статутний фонд такого емітента на відповідну суму), кінцево обкладаються податком з доходів фізичних осіб під час їх виплати за їх рахунок за ставкою, встановленою у п. 7.1 ст. 7 Закону № 889-IV з урахуванням його Прикінцевих положень.

Консультують фахівці Департаменту оподаткування фізичних осіб ДПА України