ПОВОРОТНЕ ПРИЙНЯТТЯ НА РАБОТУ

Досить часто трапляються випадки, коли власник підприємства незабаром після звільнення працівників через скорочення їх чисельності чи штату знову проводить прийняття на роботу працівників аналогічної кваліфікації — у такому разі раніше звільнені з зазначених підстав працівники відповідно до ст. 421 КЗпП протягом одного року мають право на поворотне прийняття на роботу. Але разом з цим у чинному трудовому законодавстві не передбачено обов'язку власника підприємства попереджати звільнених працівників про те, що він знову проводить прийняття на роботу працівників відповідної кваліфікації, а тому не зрозуміло, як на практиці працівник зможе реалізувати своє суб'єктивне право щодо повторного прийняття на роботу (тим більше, що у чинному трудовому законодавстві відсутні прямі вказівки на те, що зазначеному праву працівника кореспондує обов'язок власника за наявності викладених обставин укласти з ним трудовий договір).

Наведену невідповідність усунено у ч. 2 ст. 108 проекту ТК, згідно з положеннями якої роботодавець зобов'язаний письмово повідомити працівника, який має право на поворотне прийняття на роботу, про своє рішення щодо прийняття на роботу працівника відповідної професії (кваліфікації). При цьому роботодавець зобов'язаний прийняти на роботу зазначеного працівника, якщо він звернувся з проханням про прийняття на роботу не пізніше, ніж протягом 20 днів після отримання повідомлення роботодавця (очевидно, такий строк встановлено з урахуванням вірогідності того, що працівник вже працює на іншій роботі, а тому йому необхідно мати час, достатній для розірвання трудового договору за ініціативою працівника). Пропущення ж працівником 20-денного строку з дня отримання повідомлення роботодавця про наявність вакантного робочого місця надає останньому право прийняти на роботу іншого працівника.

Якщо внаслідок скорочення штату власник звільнив декількох осіб, то, як за ст. 421 КЗпП, так і за ч. 3 ст. 108 проекту ТК, переважне право на поворотне прийняття на роботу надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці. За рівних умов щодо кваліфікації й продуктивності праці, перевага надається працівникам, зазначеним відповідно у ч. 2 ст. 42 КЗпП та у ч. 2 ст. 107 проекту ТК.

Право працівника на поворотне прийняття на роботу може бути захищено у судовому порядку, але при цьому слід пам'ятати, що позов до суду, відповідно до положень ст. 233 КЗпП, має бути подано протягом трьох місяців з дня, коли працівник дізнався чи мав дізнатися про порушення свого права. Вказаний строк значно збільшено у проекті Ж: згідно з його ст. 423 загальний строк звернення до суду із заявою про розв'язання індивідуального трудового спору становить три роки.

Матеріал підготувала Анжеліка ДОМБРУГОВА

По материалам газеты "Юридичний вісник України" № 52 (444) від 27 грудня 2003 року - 2 січня 2004 року;