• Філії неприбуткових установ та організацій


Філія є структурним підрозділом (не має статусу юридичної особи) технікуму, утримується за рахунок бюджетних коштів та здійснює таку саму діяльність, як i технікум. Технікум включено до Реєстру неприбуткових установ та організацій. Чи може бути включено таку філію до Реєстру неприбуткових установ та організацій та який порядок оподаткування слід застосовувати у такому разі?
(Лохвицька філія Полтавського технікуму харчових технологій)

 

Абзацом «а» пп. 7.11.1 п. 7.11 ст. 7 Закону № 334/94-ВР передбачено включення до зазначеного Реєстру неприбуткових установ i організацій, які є органами державної влади України, органами місцевого самоврядування та створеними ними установами або організаціями, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів.
Такі установи та організації мають назву бюджетних установ. Бюджетним кодексом України бюджетні установи визначено як неприбуткові.
Відповідно до пп. 7.11.2 п. 7.11 ст. 7 Закону № 334/94-ВР від оподаткування звільняються доходи таких неприбуткових організацій, отримані у вигляді коштів або майна, які надходять безоплатно або у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань; пасивних доходів; коштів: або майна, які надходять до таких неприбуткових організацій як компенсація вартості отриманих державних послуг; дотацій або субсидій, отриманих з державного або місцевого бюджетів, державних цільових фондів або у межах благодійної, у тому числі гуманітарної допомоги чи технічної допомоги, що надаються таким неприбутковим організаціям відповідно до умов міжнародних договорів, згоду на обов’язковість яких надано Верховною Радою України, крім дотацій на регулювання цін на платні послуги, які надаються таким неприбутковим організаціям або через них їх отримувачам згідно із законодавством, з метою зниження рівня таких цін.
Крім того, доходи неприбуткових організацій, визначених у абзаці «а» пп. 7.11.1 п. 7.11 ст. 7 Закону № 334/94-ВР, у тому числі доходи закладів i установ освіти, науки, культури, охорони здоров’я, а також архівних установ, які утримуються за рахунок бюджету, зараховуються до складу кошторисів (на спеціальний рахунок) на утримання таких неприбуткових організацій i використовуються виключно на фінансування видатків такого кошторису (включаючи фінансування господарської діяльності згідно з їх статутами), розрахованого та затвердженого у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У разі коли за наслідками звітного (податкового) року доходи кошторису на утримання зазначених організацій перевищують суму визначених кошторисом витрат, сума перевищення враховується у складі кошторису наступного року.
При цьому з суми перевищення доходів над витратами податок на прибуток, передбачений п. 10.1 ст. 10 Закону № 334/94-ВР, зазначені неприбуткові установи не сплачують.
Якщо ж метою створення філії технікуму є не отримання прибутку від її діяльності, а подальше провадження статутних завдань технікуму — головної установи (тобто у них є спільна мета діяльності), то вважається за можливе включити до Реєстру неприбуткових установ та організацій таку філію за умови дотримання нею вимог, установлених п. 7.11 ст. 7 Закону № 334/94-ВР.
Порядок включення установ та організацій до Реєстру неприбуткових установ та організацій визначено Положенням № 232. Цей порядок може бути застосовано також для філій неприбуткових установ i організацій.
Зокрема, в реєстраційній заяві платника податку за формою 1-РН передбачено можливість подання цієї заяви платниками податку на прибуток — філіями з одночасним наведенням назви та ідентифікаційного коду головної установи чи організації (п. 1 заяви).
Щодо податкової звітності, то філії неприбуткових установ i організацій, включені до Реєстру з присвоєнням відповідної ознаки неприбутковості, повинні подавати до податкового органу за місцезнаходженням такої філії у встановлені законодавством строки Податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами та організаціями, порядок складання якого затверджено наказом № 233.
Передбачена ст. 20 Закону № 334/94-ВР відповідальність платника податку за правильність нарахування, своєчасність сплати податку на прибуток та дотримання податкового законодавства поширюється також на філії неприбуткових установ та організацій.

Організація є міською філією (без статусу юридичної особи) обласної спортивної організації, включеної до Реєстру неприбуткових установ та організацій. До листопада 2002 р. філія також була включеною до Реєстру за ознакою неприбутковості 0006. Метою діяльності філії є розвиток спортивно-оздоровчої роботи та масової фізичної культури i спорту в системі дитячо-юнацьких спортивних шкіл та не передбачає отримання прибутку. Філія щокварталу подає обласній організації фінансовий звіт про виконання нею кошторису. Чи повинна філія подавати щокварталу декларацію про прибуток підприємства та чи оподатковується спонсорська допомога, отримана такою філією?
(Маріупольська філія Донецького обласного центру
підготовки олімпійського резерву ДЮСШ Облпрофради)
За ознакою неприбутковості 0006 відповідно до Закону № 334/94-ВР до Реєстру неприбуткових установ та організацій згідно з абзацом «б» пп. 7.11.1 п. 7.11 ст. 7 цього Закону може бути включено громадську організацію, створену, зокрема, з метою провадження оздоровчої, аматорської спортивної діяльності за умови дотримання вимог, встановлених цим пунктом. Перелік доходів, які звільняються від оподаткування, у разі їх отримання такими неприбутковими організаціями визначено пп. 7.11.3 цього пункту. До них відносяться, зокрема, кошти або майно, які надходять безоплатно або у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань, пасивні доходи, кошти або майно, які надходять таким неприбутковим організаціям, від проведення їх основної діяльності, з урахуванням положень пп. 7.11.11 п. 7.11 цієї статті.
У разі якщо діяльність філії неприбуткової обласної спортивної організації передбачає не отримання прибутку, а подальше провадження статутних цілей цієї обласної спортивної організації, створеної з метою провадження оздоровчої, аматорської спортивної діяльності, включення філії до Реєстру неприбуткових установ та організацій можливе за умови дотримання вимог, встановлених п. 7.11 ст. 7 Закону № 334/94-ВР.
При цьому включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій здійснюється згідно з Положенням № 232, адже порядок, передбачений ним, має застосовуватися й для філій неприбуткових установ i організацій. При цьому у реєстраційній заяві філії за формою 1-РН проставляються ідентифікаційні коди згідно з ЄДРПОУ як її самої, так i головної установи чи організації (п. 1 заяви).
Податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами та організаціями, порядок складання якого затверджено наказом № 233, у разі якщо філію включено до Реєстру неприбуткових установ i організацій, подається нею до податкового органу за місцезнаходженням у встановлені законодавством строки.
Щодо оподаткування спонсорської допомоги, то якщо філію буде включено до Реєстру неприбуткових установ i організацій згідно з абзацом «б» пп. 7.11.1 п. 7.11 ст. 7 Закону № 334/94-ВР, то така допомога, як було зазначено вище, звільняється від оподаткування як кошти або майно, які надходять безоплатно або у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань.
Безповоротною фінансовою допомогою відповідно до п. 1.22.1 п. 1.22 ст. 1 Закону № 334/94-ВР, зокрема, є сума коштів, передана платнику податку згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами, які не передбачають відповідної компенсації чи повернення таких коштів (за винятком бюджетних дотацій i субсидій), або без укладання таких угод.

Консультують фахівці Департаменту оподаткування юридичних осіб ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 1 / 2004