• Дотації та фінансування з місцевого бюджету житлово-експлуатаційної контори


Житлово-експлуатаційна контора (ЖЕК) є комунальним підприємством, юридичною особою, платником єдиного податку за ставкою 10%. Здійснює обслуговування житлового фонду та надає в оренду нежилі приміщення, які теж обслуговує. Крім плати за надані послуги отримує дотації та фінансування з місцевого бюджету за цільовим призначенням, а також безповоротну фінансову допомогу. Чи повинен ЖЕК сплачувати 10% єдиного податку за отримані на розрахунковий рахунок кошти дотацій, цільового фінансування та безповоротної матеріальної допомоги?
(Л. Шляпцев, м. Донецьк)

 

Згідно з вимогами Указу № 727/98 базою оподаткування єдиним податком є виручка від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), фактично отримана суб’єктом підприємницької діяльності на розрахунковий рахунок або (та) в касу за здійснення операцій з продажу продукції (товарів, робіт, послуг). Тобто при визначенні виручки застосовується касовий метод обчислення виручки, за яким ураховуються всі надходження коштів на розрахунковий рахунок або (та) в касу суб’єкта малого підприємництва.
Крім того, згідно з Порядком № 554 в дохідній частині Книги обліку доходів i витрат відображаються всі надходження, отримані на розрахунковий (поточний) рахунок та в касу суб’єктом малого підприємництва від продажу продукції (товарів, робіт, послуг), майна, включаючи основні фонди, які належать суб’єкту малого підприємництва й реалізовані у звітному (податковому) періоді, позареалізаційні доходи та виручка від іншої реалізації.
Відповідно до п. 5 цього Порядку у графі 5 «Позареалізаційні доходи та виручка від іншої реалізації» відображаються суми, фактично отримані суб’єктом підприємницької діяльності на розрахунковий (поточний) рахунок та в касу від інших операцій (фінансовий результат від продажу цінних паперів, малоцінних швидкозношуваних предметів, матеріалів, палива, орендна плата, проценти, грошові кошти, отримані у вигляді безповоротної фінансової допомоги, кредиторська заборгованість, щодо якої минув строк позовної давності, а також дивіденди, якщо вони не були оподатковані у джерела виплати відповідно до Закону № 334/94-ВР).
Таким чином, підприємство для обкладання єдиним податком повинно враховувати всі надходження, отримані на розрахунковий рахунок та в касу від продажу продукції (товарів, робіт, послуг), суми позареалізаційних доходів, виручку від іншої реалізації, в тому числі кошти дотацій цільового призначення та безповоротної матеріальної допомоги, які надходять на покриття збитків або на поточні витрати.

Консультують фахівці Департаменту оподаткування юридичних осіб ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 8 / 2004