• Здійснення операцій з переробки давальницької сировини

 

Який порядок ведення податкового обліку приросту (убутку) балансової вартості запасів при здійсненні операцій з переробки давальницької сировини?

 

Порядок здійснення операцій з переробки давальницької сировини визначено Законом № 327/95-ВР, відповідно до якого давальницька сировина — сировина, матеріали, напівфабрикати, комплектуючі вироби, енергоносії, ввезені на митну територію України іноземним замовником (чи закуплені іноземним замовником за іноземну валюту в Україні) або вивезені за її межі українським замовником для використання у виробленні готової продукції. Право власності на давальницьку сировину на кожному етапі її переробки, а також на вироблену з неї готову продукцію належить замовнику.
Відповідно до п. 5.9 ст. 5 Закону № 334/94-ВР платник податку веде податковий облік приросту (убутку) балансової вартості товарів (крім тих, що підлягають амортизації, та цінних паперів), сировини, матеріалів, комплектуючих виробів, напівфабрикатів, малоцінних предметів (далі — запасів) на складах, у незавершеному виробництві та залишках готової продукції, витрати на придбання та поліпшення (перетворення, зберігання) яких включаються до складу валових витрат згідно з зазначеним Законом (за винятком отриманих безкоштовно).
Згідно з п. 8 ПБО 9 «Запаси» придбані (отримані) або вироблені запаси зараховуються на баланс підприємства за первісною вартістю.
Первісною вартістю запасів, що придбані за плату, є собівартість запасів, яка складається з фактичних витрат, безпосередньо пов’язаних з придбанням запасів i доведенням їх до стану, в якому вони придатні для використання у запланованих цілях.
Оскільки давальницька сировина підприємством не придбавається за плату i фірма не має права власності на неї, то до валових витрат підприємства не включається вартість такої сировини.
Таким чином, коригуванню на суму приросту (убутку) запасів з давальницької сировини підлягають усі валові витрати підприємства, безпосередньо пов’язані з доведенням таких запасів до стану, в якому вони придатні для використання у запланованих цілях, без урахування вартості самих запасів, за якою вони були передані нерезидентом на переробку.
Виходячи з вищевикладеного, по залишках готової продукції на кінець звітного періоду підлягає коригуванню вартість витрат підприємства, безпосередньо пов’язаних з доведенням давальницької сировини до стану, в якому вона придатна для використання у запланованих цілях, без урахування вартості самої давальницької сировини.

Консультують фахівці Департаменту оподаткування юридичних осіб ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 9 / 2004