• Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку

 

Скільки годин має працювати жінка на умовах неповного робочого часу в період відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, щоб їй виплачували допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку?
(м. Київ)
Громадянка вийшла на роботу на 0,5 ставки молодшої медичної сестри, її дитині зараз виповнилось 5 місяців. До цього вона ніде не навчалась i не працювала, допомогу по догляду за дитиною не отримувала. Чи має вона право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку? Якщо так, то де i в якому розмірі вона має її отримувати?
(с. Березівка, Шевченківський р-н, Харківська обл.)

 

За бажанням жінки або іншої застрахованої особи, яка фактично здійснює догляд за дитиною, у період перебування її у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку вона може працювати на умовах неповного робочого часу або вдома. Водночас за нею зберігається право на одержання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в період такої відпустки (ст. 179 КЗпП України та ст. 18 Закону № 504/96-ВР). Ця допомога надається за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності як часткова компенсація втрати заробітної плати в період відпустки по догляду за дитиною (частина друга ст. 42 Закону № 2240-III).
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується за основним місцем роботи (абзац перший частини першої ст. 50 Закону № 2240-III). Розмір допомоги встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. З 01.04.2004 р. він становитиме 85 грн. на кожну дитину віком до трьох років.
Відповідно до ст. 56 КЗпП України неповний робочий час може встановлюватися за угодою між працівником i власником або уповноваженим ним органом як при прийнятті на роботу, так i згодом. У разі встановлення неповного робочого часу після укладання трудового договору до нього мають бути внесені зміни на підставі заяви працівника (у даному випадку заяви особи, яка перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) i виданого наказу власника або уповноваженого ним органу про встановлення неповного робочого часу.
Неповний робочий час має меншу, ніж встановлена законодавством, тривалість i встановлюється за погодженням сторін трудового договору.
Власник зобов’язаний на прохання працівника, який має право на неповний робочий час, встановити робочий час тієї тривалості, якої просить працівник.
Таким чином, оскільки законодавство у разі встановлення неповного робочого часу не визначає жорстко його тривалість, право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахована особа матиме, якщо за її заявою буде видано наказ власника або уповноваженого ним органу про встановлення їй неповного робочого часу в період відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Неповний робочий час може встановлюватися шляхом зменшення тривалості щоденної роботи, кількості днів роботи протягом тижня чи одночасно шляхом зменшення i кількості годин роботи упродовж дня, i кількості робочих днів упродовж тижня.
Як випливає з другого запитання, дописувачці необхідно оформити відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, після чого вона матиме право одержувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Консультують фахівці Міністерства праці та соціальної політики України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 12 / 2004