• Амортизація основних фондів, внесених до статутного фонду

 

Чи підлягали амортизації основні фонди, внесені засновниками до статутного фонду підприємства, у 2001 — 2003 рр.? Чи зменшувався на суму відрахувань з такої амортизації оподатковуваний прибуток у цьому періоді?
(СП «Аліото-сілур-груп», м. Харцизьк, Донецька обл.)

 

1. У 2001 — 2002 рр. діяв такий порядок амортизації основних фондів, внесених до статутного фонду.
Відповідно до пп. 8.2.1 п. 8.2 ст. 8 Закону № 334/94-ВР (у редакції, що діяла до 01.01.2003 р.) під терміном «основні фонди» слід розуміти матеріальні цінності, що використовуються у господарській діяльності платника податку протягом періоду, який перевищує 365 календарних днів з дати введення в експлуатацію таких матеріальних цінностей, та вартість яких поступово зменшується у зв’язку з фізичним або моральним зносом.
Під терміном «амортизація» основних фондів i нематеріальних активів слід розуміти поступове віднесення витрат на їх придбання, виготовлення або поліпшення, на зменшення скоригованого прибутку платника податку у межах норм амортизаційних відрахувань, установлених цією статтею (пп. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8 Закону № 334/94-ВР).
При внесенні майна (в тому числі основних засобів) засновниками підприємства до їх статутного фонду відбувається передача прав власності на таке майно за компенсацію у вигляді корпоративних прав (прав власності на частку (пай) у статутному фонді), емітованих підприємством, тобто у інвестора виникають витрати на придбання корпоративних прав. У разі відчуження інвестором таких корпоративних прав позитивний фінансовий результат підлягає включенню до валових доходів інвестора за правилами, встановленими п. 7.6 ст. 7 Закону № 334/94-ВР.
При цьому для новоствореного підприємства зазначена операція є операцією з придбання основних фондів в обмін на емітовані ним корпоративні права.
Розмір амортизаційних відрахувань звітного періоду за такими активами визначається в порядку, встановленому пп. 8.3.1 п. 8.3 ст. 8 Закону № 334/94-ВР.

2. У 2003 р. у зв’язку зі змінами, внесеними до п. 8.4 Закону № 334/94-ВР Законом № 349-IV, діє такий порядок збільшення та зменшення балансової вартості щодо основних фондів, внесених до статутного фонду підприємства:
до продажу основних фондів та нематеріальних активів прирівнюються операції з внесення таких основних фондів та нематеріальних активів до статутного фонду іншої особи;
до придбання основних фондів та нематеріальних активів прирівнюються операції з включення таких основних фондів та нематеріальних активів до складу статутного фонду такої іншої особи з подальшим включенням основних фондів до відповідних груп (пп. 8.4.11 п. 8.4 ст. 8 Закону № 334/94-ВР).
Отже, у 2003 р., як i в 2001 — 2002 рр., здійснюються амортизаційні відрахування щодо основних фондів, внесених до статутного фонду підприємства.


Чи зменшувався на суму амортизаційних відрахувань основних фондів, внесених до статутного фонду, оподатковуваний прибуток у 2001 — 2003 рр.?
(СП «Аліото-сілур-груп», м. Харцизьк, Донецька обл.)

Протягом всього періоду дії Закону № 334/94-ВР, у тому числі у період 2001 — 2003 рр., відповідно до ст. 3 цього Закону об’єктом оподаткування був i є на сьогодні прибуток, який визначається шляхом зменшення суми скоригованого валового доходу звітного періоду, визначеного згідно з п. 4.3 цього Закону, на:
суму валових витрат платника податку, визначених ст. 5 цього Закону;
суму амортизаційних відрахувань, нарахованих згідно зі статтями 8 i 9 цього Закону.
Оскільки основні фонди, внесені до статутного фонду підприємства, підлягають амортизації, то прибуток, що підлягає оподаткуванню, визначається, як i визначався у 2001 — 2003 рр., шляхом зменшення скоригованого валового доходу, зокрема на суму амортизаційних відрахувань, нарахованих за основними фондами, внесеними до статутного фонду підприємства.

Консультують фахівці Департаменту оподаткування юридичних осіб ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 11 / 2004