• Помилки у нарахуванні податкового зобов’язання

 

Юридична особа — платник єдиного податку за результатами господарської діяльності у I кварталі 2002 р. допустила помилку у нарахуванні податкового зобов’язання. Помилку виявлено самостійно лише у III кварталі 2003 р. Якими мають бути дії такого платника до проведення перевірки його відповідним податковим органом?
(О. Ярушко, м. Чернівці)

 

Частиною дев’ятою ст. 4 Указу № 727/98 встановлено, що за результатами господарської діяльності за звітний (податковий) період (квартал) суб’єкти малого підприємництва — юридичні особи подають до органу державної податкової служби до 20 числа місяця, що наступає за звітним (податковим) періодом, розрахунки про сплату єдиного податку.
У разі допущення платником єдиного податку будь-якої помилки у нарахуванні податкового зобов’язання в одному звітному періоді, наприклад у I кварталі фінансового року, це автоматично зумовлює помилки у всіх наступних податкових періодах при нарахуванні показників у Розрахунку сплати єдиного податку суб’єктом малого підприємництва — юридичною особою (далі — Розрахунок) наростаючим підсумком з початку звітного фінансового року.
При цьому відповідно до абзацу другого п. 5.1 ст. 5 Закону № 2181-III у разі, якщо у майбутніх податкових періодах платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданому ним розрахунку, такий платник податків зобов’язаний подати новий розрахунок, що містить виправлені показники (уточнюючий розрахунок).
Крім того, пунктами 8 — 13 Порядку № 98 визначено порядок заповнення уточнюючого Розрахунку, а саме:
у рядку 7 «Сума самостійно виявлених помилок за результатами минулих податкових періодів» відображається сума заниженого податкового зобов’язання (з позитивним значенням) або сума завищеного податкового зобов’язання (з від’ємним значенням), самостійно нарахована платником єдиного податку в зв’язку з виправленням помилки;
у рядку 8 «Сума податкових зобов’язань, нарахованих у попередніх звітних періодах з початку року» відображається сума податкових зобов’язань за єдиним податком та внесками, нарахованими в попередніх звітних податкових періодах з початку року;
у рядку 9 «Податкові зобов’язання до сплати» відображається скоригована (виправлена) сума податкового зобов’язання, яку необхідно сплатити платнику єдиного податку за звітний податковий період з урахуванням суми самостійно виявленої помилки за результатами минулих податкових періодів;
у рядку 10 «Сума штрафу, самостійно нарахована у зв’язку з виправленням помилки» відображається сума штрафу, самостійно нарахованого платником єдиного податку, відповідно до п. 17.2 ст. 17 Закону № 2181-III;
у нижній частині розрахунку за результатами камеральної перевірки службова особа ДПІ (ДПА) робить відмітку про виявлені або невиявлені порушення (помилки) i в разі виявлення порушень складає відповідний акт.
Якщо платником самостійно виявлено помилки, що містяться у раніше поданому ним розрахунку, то відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону № 2181-III такий платник має право надати уточнюючий розрахунок за формою, що додається до Порядку № 98.
Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі розрахунку за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені.
Якщо після подачі розрахунку за звітний період платник податків подає новий розрахунок з виправленими показниками до закінчення граничного строку подання розрахунку за такий самий звітний період, то штрафи, визначені у п. 17.2 ст. 17 Закону № 2181-III, не застосовуються.

Консультують фахівці Департаменту оподаткування юридичних осіб ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 11 / 2004