• Спрощена система та торгівля алкогольними напоями

 

Чи можуть підприємці — фізичні особи, які перейшли на спрощену систему оподаткування, торгувати алкогольними напоями та тютюновими виробами (в магазинах, у барах тощо)? Чи може такий підприємець отримати ліцензію на право здійснення роздрібної торгівлі цими товарами?
(С. Мишко, м. Одеса)

 

Алкогольні напої — це продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукромістких матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів із вмістом спирту етилового понад 1,2% об’ємних одиниць, які відносяться до товарних груп ГС під кодами 2204, 2205, 2206, 2208 (ст. 1 Закону № 481/95-ВР та ст. 1 Закону № 329/95-ВР). Ставки акцизного збору на алкогольні напої визначено відповідно до кодів виробів 2204, 2205, 2206, 2208 згідно з УКТ ЗЕД, яка базується на ГС (ст. 1 Закону № 178/96-ВР).
Спрощена система оподаткування, обліку та звітності відповідно до Указу № 727/98 може застосовуватися фізичними особами, зареєстрованими як суб’єкти підприємницької діяльності, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи i в трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. грн.
Дія зазначеного Указу згідно зі ст. 7 не поширюється, зокрема, на фізичних осіб — суб`єктів підприємницької діяльності, які займаються підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи i здійснюють торгівлю лікеро-горілчаними виробами.
Крім цього, спеціальним Законом № 481/95-ВР з питань виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, спеціальним Законом № 329/95-ВР з питань нарахування та сплати акцизного збору та Правилами роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затвердженими постановою № 854, передбачено здійснення торгівлі усіма алкогольними напоями на загальних підставах оподаткування, обліку та звітності.
Тобто фізичні особи — суб’єкти підприємницької діяльності, які здійснюють торгівлю алкогольними напоями, крім пива (код за ГС 2203 00), яке згідно з чинним законодавством не відноситься до алкогольних напоїв, повинні відмовитися чи від обраної спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, чи від торгівлі цими напоями.
Крім цього, відповідно до ст. 7 Указу № 727/98 та ст. 14 Декрету № 13-92 збір на розвиток виноградарства, садівництва i хмелярства (далі — збір) не входить до переліку податків, які не повинні сплачувати платники єдиного податку та платники фіксованого податку.
Згідно із Законом № 587-ХIV та Порядком № 1170 збір має сплачуватися з одержаної виручки на всіх етапах реалізації алкогольних напоїв в оптово-роздрібній торговельній мережі та в мережі громадського харчування.
Платнику цього збору з метою визначення виручки, відповідно до якої обчислюється сума податкового зобов’язання, необхідно вести облік отриманої виручки. При продажу підакцизних товарів (крім пива на розлив), а також у разі роздрібної торгівлі продовольчими товарами та пивом у пляшках i бляшанках за умови відсутності продажу інших підакцизних товарів, суб’єкти підприємницької діяльності — фізичні особи (платники єдиного i фіксованого податків) повинні обов’язково використовувати розрахункові книжки разом з книгами обліку розрахункових операцій або, за їх бажанням, належним чином зареєстровані РРО (статті 9 та 10 Закону № 265/95-ВР, постанова № 1336, наказ № 20).
Враховуючи вищезазначене, фізична особа — суб’єкт підприємницької діяльності, яка перейшла на спрощену систему оподаткування, не має права отримувати ліцензію на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями.

Консультують фахівці Департаменту з питань адміністрування акцизного збору i контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів (ДААК) ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 11 / 2004