• Акцизний збір сплачено до отримання спирту на спиртозаводі

 

Підприємство — виробник лікеро-горілчаної продукції ще до отримання на спиртозаводі спирту сплатило акцизний збір. Податковий вексель з акцизного збору на цю лікеро-горілчану продукцію підприємство уже не видає. Коли у такого підприємства виникають податкові зобов’язання з акцизного збору i коли воно має подати розрахунок акцизного збору до податкового органу? Яким чином підприємство може отримати акцизні марки?
(В. Волинко, Донецька обл.)

 

При отриманні суб’єктами підприємництва спирту етилового неденатурованого, призначеного для переробки на алкогольну продукцію, такі платники протягом трьох днів після отримання спирту зобов’язані видати податковому органу податковий вексель, авальований банком, або надати іншу банківську гарантію, які підтверджують зобов’язання платника податку у термін до 90 календарних днів, починаючи від дня видачі векселя (надання іншої банківської гарантії), сплатити суму акцизного збору, розраховану за ставками для цієї продукції (п. 20 ст. 7 Закону № 329/95-ВР) та відповідно до Порядку № 275. Податковий вексель є податковим звітним документом i відстрочує сплату до бюджету безумовного грошового зобов’язання векселедавця з акцизного збору на термін до 90 календарних днів від дня отримання спирту етилового. Законом № 329/95-ВР передбачено, що податковий вексель може не видаватися підприємствами тільки за однієї умови — повної сплати акцизного збору, яку можна здійснити як до отримання спирту, так i протягом трьох днів після його отримання.
У виробника горілки та лікеро-горілчаної продукції, який не видав податкового векселя (або не авалював його), податкове зобов’язання з акцизного збору виникає у тому періоді, в якому він фактично отримує спирт етиловий. Платник акцизного збору повинен відобразити таке податкове зобов’язання з акцизного збору в розрахунку акцизного збору, який він подає за цей звітний період (місяць)
до 20 числа місяця, наступного за цим звітним періодом (місяцем), до податкового органу за місцем реєстрації i яким узгоджується податкове зобов’язання з акцизного збору.
Продаж марок акцизного збору, у разі повної сплати суми акцизного збору платником до фактичного отримання спирту етилового без видачі податкового векселя, може здійснюватися відповідно до вимог Порядку № 275 у рахунок сплати податкового зобов’язання з акцизного збору, яке виникає в тому періоді, в якому платник фактично отримав спирт. До фактичного отримання спирту у платника буде в наявності сплата акцизного збору без виникнення податкових зобов’язань з акцизного збору.
Згідно з розділом дев’ятим Інструкції № 37 облік сум переплати за платежами, які на певну дату надійшли понад податкові зобов’язання, визначені як безпосередньо у податковій звітності платника, так i за іншими документами, здійснюється податковим органом в особових рахунках платників у графі «Переплата». Облік надміру сплачених платежів, що надійшли понад податкові зобов’язання за звітний період з додержанням термінів сплати, передбачених законом, здійснюється податковим органом в особових рахунках платників у графі «Надміру сплачені платежі». Облік попередньо сплачених платежів, які сплачуються до настання терміну погашення податкового зобов’язання, встановленого податковим законодавством, здійснюється податковим органом в особових рахунках платників у графі «Попередня сплата». Суми переплати, надміру або попередньо сплачені, обліковуються в особових рахунках платників за окремими кодами операцій.
Переплата, що обліковується в особовому рахунку платника, щодо якої впродовж 1095 днів, наступних за днем її виникнення, платником податків не було подано заяви на її повернення, підлягає списанню на підставі рішення керівника податкового органу шляхом коригування на відповідну суму сальдо розрахунків платника податків з бюджетом (зменшення переплати).

Консультують фахівці Департаменту з питань адміністрування акцизного збору i контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів (ДААК) ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 11 / 2004