• Визначення суми безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню

 

Підприємство подало декларацію 20.10.2003 р., в якій визначило податкові зобов’язання, що підлягають сплаті протягом наступних 10 днів, але 24.10.2003 р. виникли форс-мажорні обставини. Чи підлягають списанню задекларовані у вказаній декларації суми податків як безнадійні?

 

Пунктом 18.2 ст. 18 Закону № 2181-III визначено, що списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня, нарахована на такий податковий борг, а також штрафні санкції.
Відповідно до ст. 1 Закону № 2181-III податковий борг — це податкове зобов’язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов’язання.
Податкове зобов’язання — це зобов’язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у терміни, визначені цим Законом або іншими законами України.
Статтею 4 Закону № 2181-III платникам податків надано право на самостійну сплату задекларованих податкових зобов’язань протягом 10 днів з дня подачі декларації.
Таким чином, своєчасність сплати податкових зобов’язань, а значить i наявність (відсутність) податкового боргу, можна визначити лише починаючи з одинадцятого дня після подання декларації.
Оскільки у наведеному випадку форс-мажорні обставини виникли протягом 10 днів, відведених на самостійне погашення задекларованих податкових зобов’язань, то такі суми зобов’язань ще не стали податковим боргом i не могли бути враховані під час списання безнадійного податкового боргу.

Консультують фахівці Департаменту стягнення податкового боргу ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 11 / 2004