• Оплата відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами

 

Як виплачується допомога по вагітності та пологах жінкам, застрахованим у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням: за робочі чи за календарні дні відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами?

 

Відповідно до статей 17 та 20 Закону № 504/96-ВР відпустку в зв’язку з вагітністю та пологами надають жінці на підставі медичного висновку (листка непрацездатності) тривалістю: до пологів — 70 календарних днів, після пологів — 56 календарних днів (70 календарних днів — у разі народження двох i більше дітей та у разі ускладнення пологів) починаючи з дня пологів. Тривалість цієї відпустки обчислюється сумарно i становить 126 календарних днів (140 календарних днів — у разі народження двох i більше дітей та у разі ускладнення пологів). Відпустка надається незалежно від кількості днів, фактично використаних до пологів, але в межах терміну, визначеного лікарем у листку непрацездатності.
За весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами виплачують допомогу по вагітності та пологах у розмірі 100% середньої заробітної плати незалежно від страхового стажу.
Оскільки відповідно до ст. 38 Закону № 2240-III ця допомога надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, тому оплата відпустки здійснюється за робочі дні (години) згідно з графіком роботи підприємства (його структурного підрозділу), що припадають на дні цієї відпустки.
Обчислення середньої заробітної плати для нарахування допомоги по вагітності та пологах здійснюється відповідно до постанови № 1266.

Консультують фахівці Мінпраці та соціальної політики України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 11 / 2004