Відповідно до ст. 1 Закону "Про громадянство України" від 18 січня 2001 року № 2235-ПІ особа, яка не перебуває в громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав, є іноземцем.
За п. 21 розділу III (Порядок видачі й обміну паспортів деяким категоріям громадян) наказу Міністерства внутрішніх справ України № 316 від 17.08.1994 року "Про затвердження Інструкції щодо правил та порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України" іноземцям і особам без громадянства, які прийняті до громадянства України, паспорти видаються за місцем проживання на підставі довідок ВВІР Управлінь (відділів) паспортної, реєстраційної та міграційної роботи головних управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, м. Києві та Київській області, управлінь МВС України в областях і м. Севастополі.
У розділі "Службові відмітки" заяви форми № 1 вказується, коли, яким рішенням особа прийнята до громадянства України та з якого громадянства (підданства). Наприклад: "Прийнятий до громадянства України з громадянства Республіки Польща Указом Президента України від 15 грудня 1994 р., протокол № 17". У заяві форми № 1 на паспорт, виданий в порядку обміну, відомості про прийняття до громадянства України можна вказувати зі слів заявника. (Пункт 21 із змінами, внесеними згідно з наказом МВС № 533 від 06.07.2001 року).
За ст. 8 названого Закону особа, яка сама або хоча б один з її батьків, дід чи баба, повнорідні брат чи сестра народилися або постійно проживали до 16 липня 1990 року на території, яка стала територією України, і є особою без громадянства або іноземцем, що взяв зобов'язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її діти, реєструються громадянами України.
Отже, у даному випадку Вашому сину, який народився у Києві, достатньо подати заяву про набуття громадянства України та відповідні документи.
Згідно з Порядком провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженим Указом Президента від 27.03.2001 року № 215/2001, заява про прийняття до громадянства України складається на ім'я Президента України. Заява та інші документи з питань громадянства подаються до районного, районного у місті, міського управління або відділу МВС України за місцем проживання особи, якщо вона проживає в Україні.
За правилами п. З названого Порядку для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням (тобто умов, викладених у ст. 8 Закону "Про громадянство України") необхідно подати наступні документи: а) заяву про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням; б) дві фотокартки (розміром 35 х 45 мм); в) один з перелічених документів, зокрема, заяву про зміну громадянства — для іноземців, які перебувають у громадянстві держав, міжнародні договори України з якими передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України та набуття громадянства України відповідно до законодавства України; для іноземців, які перебувають у громадянстві держав, міжнародні договори України з якими дозволяють особам звертатися для набуття громадянства України за умови, якщо вони доведуть, що не є громадянами цих держав; зобов'язання припинити іноземне громадянство — для інших категорій іноземців; (зобов'язання припинити іноземне громадянство не вимагається від іноземців, які є громадянами держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства іншої держави або міжнародні договори України з якими передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України); г) копію свідоцтва про народження або інший документ, що підтверджує факт народження особи до 16 липня 1990 року на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту.
Таким чином, Вашому сину необхідно звернутися до місцевого управління або відділу МВС із заявою про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням та подати потрібні документи. За новим законодавством про громадянство йому у цьому відмовити не можуть.
Сторінку підготувало Тетяна НІКОЛАЄВА
За матеріалами газети "Юридичний вісник України" від 10-16 квітня 2004 р. № 15