ШКІДЛИВІ УМОВИ ПРАЦІ


Чи повинна проводитися додаткова оплата у розмірі 10 відсотків за шкідливі умови праці молодшому медичному персоналу соматичних та інфекційних відділень районних лікарень (робота з хлорним вапном)?


Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров'я України № 161/137 від 06.04.2001 року "Про впорядкування та затвердження Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту" населення" визначено низку умов, відповідно до яких підвищується оплата праці працівників закладів охорони здоров'я.

Так, згідно з пунктом 3 цього документа підвищення схемних посадових окладів може проводитися: за наявності кваліфікаційної категорії; за науковий ступінь; за почесне звання; за роботу у небезпечних для здоров'я та особливо важких умовах праці. Відповідно до цього пункту можуть здійснюватися й інші підвищення схемних посадових окладів.

Щодо останньої названої категорії (п.п. 3.5.14) місячні оклади прибиральників приміщень, які використовують дезінфекційні засоби, а також тих, що зайняті прибиранням туалетів (у т. ч. молодших медичних сестер), підвищуються на 10 вщсотків.

У зв'язку зі шкідливими і важкими умовами праці мають право на підвищення схемних посадових окладів (ставок) особи, які працюють у закладах та на посадах, визначених у додатку 3. У цьому Переліку встановлено список закладів, підрозділів та посад, робота в (на) яких дає право-на підвищення схемних посадових окладів (ставок) на 25 відсотків у зв'язку зі шкідливими і важкими умовами праці. До них належать усі працівники (п. 1.1.): протичумних закладів та таких підрозділів: лепрозоріїв, протилепрозорних відділень, палат, ізоляторів, кабінетів, пунктів. А також (п. 1.2.) відділень, палат та кабінетів для психічно хворих, геріатричних пансіонатів, відділень; центрів, відділень, палат та кабінетів для лікування та реабілітації дітей з ураженням центральної нервової системи з порушенням психіки.

Окрім того, згідно з додатком 4 робота в центрах з профілактики та боротьби зі СНІДом, закладах та спеціалізованих відділеннях (кабінетах, палатах) закладів охорони здоров'я, що призначені для лікування хворих на СНІД та ВІЛ-інфікованих; інших закладах охорони здоров'я; лабораторіях та групах закладів охорони здоров'я, на які покладено органами охорони здоров'я обстеження населення на ВІЛ-інфекцію та дослідження крові, біологічних рідин, отриманих від хворих на СНІД та ВІЛ-інфікованих, дає право на підвищення схемних посадових окладів на 60 віасотків.

За переліком додатку 5 безпосередня робота з надання медичної допомоги тим, хто постраждав унаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, дає право на підвищення схемних посадових окладів на 25 відсотків у зв'язку з небезпечними для здоров'я та особливо важкими умовами праці. У додатку 7 визначено перелік хімічних речовин, віднесених до алергенів, робота з якими дає право на підвищення схемних посадових окладів лікарів та середнього медичного персоналу на 15 відсотків.

А у додатку 8 визначено перелік робіт з важкими і шкідливими умовами праці, на яких установлюється доплата в розмірі до 12 відсотків схемного посадового окладу (тарифної ставки) робітникам, спеціалістам і службовцям закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення. Серед таких робіт: прання, сушіння і прасування спецодягу, білизни; роботи з прання білизни та спецодягу вручну з використанням мийних і де-зінфікційних засобів.

Отже, залежно від конкретних умов праці для даного випадку необхідно визначити, чи має право молодший медичний персонал на доплату у розмірі 10 чи 12 відсотків.

Сторінку підготувало Тетяна НІКОЛАЄВА

За матеріалами газети "Юридичний вісник України" від 10-16 квітня 2004 р. № 15