• Ведення касових операцій

 

 

Підприємство продає автомобіль. Як краще провести розрахунки — прийняти гроші в касу підприємства чи доручити покупцеві здати гроші до банку на розрахунковий рахунок продавця?

Якщо автомобіль не відноситься до продукції власного виробництва зазначеного підприємства, то при реалізації через касу підприємства може виникнути неоднозначна ситуація, пов’язана з оцінкою факту прийняття готівки без застосування РРО. Для уникнення такої ситуації слід провести розрахунки в безготівковій формі шляхом внесення покупцем коштів на розрахунковий рахунок підприємства в банківській установі.
Такими самими рекомендаціями слід керуватися при реалізації неліквідних запасів, залишків товарно-матеріальних цінностей, розпродажу майна тощо.

Аптечний пункт, де застосовується РРО та ведеться КОРО, самостійно здає виручку до банку. Виплат (заробітна плата, видача коштів під звіт) не здійснює. Чи потрібно вести касову книгу в аптечному пункті, який є відокремленим підрозділом юридичної особи?

Відповідно до абзацу четвертого п. 4.2 розділу четвертого Положення № 72 відокремлені підрозділи юридичних осіб, які провадять готівкові розрахунки із застосуванням РРО або розрахункової книжки та веденням КОРО, але не здійснюють операцій з приймання (видачі) готівки за прибутковими (видатковими) касовими ордерами, касової книги не ведуть. При цьому згідно з визначенням терміна «каса підприємства», наведеним у розділі першому Положення № 72, місце проведення розрахунків є складовою частиною каси підприємства.
Водночас п. 3.6 розділу третього Положення № 72 встановлено, що видача готівки з каси підприємства для здавання її до установи банку оформляється видатковим касовим ордером з відображенням цієї операції в касовій книзі. Оскільки в зазначеному випадку відокремлений підрозділ самостійно здає виручку до банку, то при видачі готівки з місця проведення розрахунків — каси потрібно оформляти видатковий касовий ордер i вести касову книгу.

Підприємство, на балансі якого є структурний підрозділ — база відпочинку, в літній період продаватиме путівки на оздоровлення населення (проживання в літніх будиночках) та надаватиме платні послуги за користування човнами, катамаранами, спортінвентарем. Чи обов’язково застосовувати при прийманні готівки РРО? Як правильно організувати отримання готівки за послуги на місці їх надання та здавання виручки, якщо базу відпочинку розташовано в Чернігівській області за межами населеного пункту, а головне підприємство — в Києві?

Насамперед слід визначити, чи відноситься головне підприємство до групи підприємств торгівлі або громадського харчування. Від цього залежатимуть відповіді на зазначені запитання.
У випадку якщо головне підприємство — об’єднана торговельна мережа або асоціація закладів громадського харчування, то готівкові розрахунки за послуги, в тому числі за путівки на проживання в літніх будиночках, повинні провадитися із застосуванням РРО. При цьому оприбуткуванням готівки на базі відпочинку буде реєстрація розрахункових операцій через РРО, видача розрахункових документів та щоденне відображення готівкових коштів у повній сумі в КОРО.
Якщо головне підприємство не відноситься до сфери торгівлі або громадського харчування, то його структурний підрозділ — база відпочинку може скористатися нормами п. 1 ст. 9 Закону № 265/95-ВР та провадити розрахунки за послуги без застосування РРО i розрахункових книжок, а приймати готівку від клієнтів у касі бази відпочинку з оформленням прибуткових i видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних i завірених печаткою в установленому порядку. При цьому в касі на базі відпочинку обов’язково повинна вестися касова книга, а готівку слід оприбутковувати в цій книзі в день її одержання.
У будь-якому випадку слід організувати здавання готівкової виручки понад установлений ліміт каси в порядку i терміни, визначені установою банку для зарахування на поточний рахунок підприємства. Якщо структурний підрозділ підприємства самостійно здає виручку до установи банку або підприємства поштового зв’язку, то в касі цього підрозділу в обов’язковому порядку повинна вестися касова книга незалежно від обраного порядку проведення розрахунків (із застосуванням РРО або оформленням касових ордерів).

Консультують фахівці Департаменту податкового аудиту та валютного контролю ДПА України