Якого розміру земельну ділянку можна отримати для ведення особистого селянського господарства і які податки належить сплачувати за землю?

Б. ЗАГОРУЛЬКО, с. Підлипне

Громадяни України згідно зі ст. 121 Земельного Кодексу мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності:

а) для ведення фермерського господарства — в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де розташоване фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради — кілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по них. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району;

б) для ведення особистого селянського господарства — не більше 2,0 гектара.

Розмір земельних ділянок, що передаються безоплатно громадянину для ведення особистого селянського господарства, може бути збільшено у разі отримання в натурі (на місцевості) земельної частки (паю).

Відповідно до частини 4 ст. 116 ЗК безкоштовна передача громадянину у власність ділянки із земель державної і комунально? власності може провадитися лише один раз по кожному виду цільового призначення земельних ділянок

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992 р. № 2535 (зі змінами) використання землі в Україні є платним. Плата за землю стягується у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів — учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.

Землі сільськогосподарського призначення оподатковуються відповідно до ст. б вищезгаданого Закону, згідно з яким ставки земельного податку з одного гектара сільськогосподарських угідь встановлюються у відсотках від їх грошової оцінки у таких розмірах:

а) для ріллі, сіножатей та пасовищ — 0,1;

б)  для багаторічних насаджень — 0,03.

Пільги з оплати за землю визначені в ст. 12 Закону України «Про оплату за землю». Згідно з п. 20 ч. 1 цієї статті від земельного податку звільняються на період дії Закону України «Про фіксований сільськогосподарський податок» власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі за умови передачі земельних ділянок та земельних часток (паїв) в оренду платнику фіксованого сільськогосподарського податку.

Матеріали та відповіді на листи читачів підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист

Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 20/2004