НЕЖИЛІ ПРИМІЩЕННЯ

За статтею 8 Житлового кодексу, що переводити жилі приміщення у нежилі, як правило, не допускається. Але у виняткових випадках відповідними органами може бути прийняте таке рішення.

Якими саме є ці випадки і чи повинні при цьому враховуватися інтереси (згода) сусідів суміжних квартир при переведенні жилих приміщень у нежилі у дев'ятиповерховому будинку із влаштуванням на першому поверсі магазину непродовольчих товарів?

Відповідно до статей 7, 8 Житлового кодексу переведення придатних для проживання жилих будинків і жилих приміщень у будинках державного та громадського житлового фонду в нежилі, як правило, не допускається. У виняткових випадках непридатні для проживання жилі будинки і приміщення переобладнуються для використання в інших цілях або такі будинки зносяться за рішенням виконавчого комітету обласної, міської (міста республіканського підпорядкування) рад.

Як застережено у листі Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України № 5/2-6 віц 05.01.2001 року перепланування житлових приміщень для розміщення в них офісів, контор, торгових організацій та для інших цілей непромислового характеру чинним законодавством не передбачено. Житлові будинки і житлові приміщення призначаються відповідно до норм Житлового кодексу для постійного проживання громадян.

Переобладнання житлових приміщень для використання їх в інших цілях проводиться в разі визначення їх непридатними для проживання з подальшим переведенням їх. у нежилі, що регулюється ст. 8 Житлового кодексу УРСР та постановою Ради Міністрів УРСР від 26.04.1984 року № 189 "Про порядок обстеження стану житлових будинків з метою встановлення їх відповідності санітарним і технічним вимогам та визнання житлових будинків і житлових приміщень непридатними для проживання".

Так, згідно з п. 11 згаданої постанови Ради Міністрів УРСР, якщо жилий будинок (жиле приміщення) визнано виконавчим комітетом місцевої ради невідповідним санітарним і технічним вимогам та непридатним для проживання, виконком відповідної місцевої ради вносить до виконавчого комітету ради вищого рівня пропозицію про використання цього будинку (приміщення) в інших цілях або про знесення будинку.

Згідно з будівельними нормами і правилами (СНіП 08.01-89 "Жильїе здания") такі приміщення (приміщення громадського призначення) можуть бути розміщені в житлових будинках на першому, другому та цокольному поверхах і повинні мати входи і евакуаційні виходи, ізольовані від житлової частини будинку та використовуватися за призначенням. Таким чином, приміщення може бути переведено рішенням органу влади у нежиле лише на підставі відповідного обстеження, що має бути підтвердженим документально. Якщо ж це рішення, на думку заявників, було прийнято неправомірно, то його можна оскаржити у суді в порядку глави 31-А Цивільного процесуального кодексу.

Сторінку підготувала Тетяна НІКОЛАЄВА

По материалам газеты "Юридичний вісник України" від 29 травня-4 червня 2004 р. № 22