ОРЕНДА АВТОМОБІЛЯ


ЗАТ взаємного страхування орендує легковий автомобіль. Чи включається вартість орендної плати до складу валових витрат страховика?


Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону "Про оподаткування прибутку підприємств" від 28.12.1994 року № 334/94-ВР (далі — Закон) під валовими витратами виробництва та обігу розуміють суму будь-яких витрат платника податку в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.

Пунктом 1.32 ст. 1 Закону передбачено, що господарська діяльність — це будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою. Під безпосередньою участю слід розуміти зазначену діяльність особи через свої постійні представництва, філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також через довірену особу, агента або будь-яку іншу особу, яка діс під імені та на користь першої особи.

Згідно з абзацом четвертим гаї. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5 Закону не належать до складу валових витрат будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку.

Щодо особливостей оподаткування страхової діяльності, то згідно з гш. 7.2.3 п. 7.2 ст. 7 Закону до категорії валових витрат страховика, пов'язаних з отриманням доходів з інших джерел, ніж страхування (перестрахування), не включаються витрати, понесені ним при здійсненні операцій зі страхування (перестрахування).

При цьому відповідно до Порядку складання декларації про страховика, затвердженого наказом ДПА від 16.01.1998 року № 22, у разі неможливості прямим підра-хуванням визначити розмір витрат, пов'язаних з отриманням доходів від страхової діяльності та окремо з інших джерел, він визначається пропорційно питомій вазі валових доходів від страхової діяльності та валових доходів, не пов'язаних зі страхуванням і перестрахуванням.

Враховуючи викладене, витрати страхової компанії у вигляді орендної плати за експлуатацію легкового автомобіля може бути включено до складу валових витрат платника податку лише в разі, якщо цей автомобіль використовується ним виключно у цілях, що відповідають визначенню господарської діяльності страховика (як страхової, так і фінансової), за наявності відповідних документів, які підтверджують ці витрати, але з урахуванням розподілу витрат згідно з п. 5.2 ст. 5 вищезазначеного Порядку.

Сторінку підготувала Тетяна НІКОЛАЄВА

По материалам газеты "Юридичний вісник України" від 12-18 червня 2004 р. № 24