ПРАВА ІНВАЛІДІВ


Чи зберігається за Інвалідами право на пільги з оплати ліків та 50 відсотків плати за проїзд на різних видах транспорту у період з 1 жовтня до 15 травня, якщо їм (за їх бажанням) замість пенсії по інвалідності буде призначено інший вид пенсії (за віком; у разі втрати годувальника; соціальна; допомога відповідно до Закону "Про державну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам")?


Відповідно до ст. 38 Закону "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991 року № 875-ХІІ послуги із соціально-побутового і медичного обслуговування, технічні та інші засоби надаються інвалідам безплатно або на пільгових умовах.

За ст. 39 Закону інвалід може відмовитися від того чи іншого виду соціальної допомоги, якщо вона не повною мірою відповідає його потребам. У такому разі інвалід вправі самостійно вирішувати питання про забезпечення себе конкретним видом допомоги за рахунок власних коштів з урахуванням компенсації вартості аналогічного виду соціальної допомоги, що надається державним органом.

Конкретні умови і порядок пенсійного забезпечення і надання допомоги та інших соціальних послуг визначаються законодавством про пенсійне забезпечення в Україні і рішеннями уряду з відповідних питань (ст. 40 названого Закону).

З 1 січня 2004 року до чинного законодавства додано Закон "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до ст. 43 якого здійснювався перерахунок пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом.

Цей нормативно-правовий акт не пов'язує право особи змінити вид отримуваної пенсії виключно за станом здоров'я. Справді, пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. У разі зміни групи інвалідності пенсія в новому розмірі виплачується з дня зміни цієї групи. При цьому інвалідам — чоловікам старше 60 років і жінкам старше 55 років — пенсії по інвалідності призначаються довічно. Однак особі не забороняється змінити вид пенсії, навіть якщо стан її здоров'я не поліпшився.

Очевидно, що така особа залишатиметься інвалідом за своїм соціальним статусом, тому позбавлення її прав, передбачених спеціальним законодавством, є неправомірним.

Сторінку підготувала Тетяна НІКОЛАЄВА

По материалам газеты "Юридичний вісник України" від 19-25 червня 2004 р. № 25