ПРОДАЖ АКЦІЙ


Який порядок оподаткування доходів громадян від продажу акцій з 1 січня 2004 р.?


Згідно з п. 1.3 ст. 1 Закону "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003 року № 889-ІV, який набрав чинності з 1 січня 2004 р., доходом з джерелом його походження з України визначено будь-який дохід, одержаний платником податку або нарахований на його користь від здійснення будь-яких видів діяльності на території України, зокрема у вигляді інших доходів, як виплати чи винагороди за цивільно-правовими договорами, одержуваних резидентом або нерезидентом, якщо джерело виплати (нарахування) таких доходів знаходиться на території України, незалежно від резидентського статусу особи, яка їх виплачує (нараховує).

Цивільним кодексом (ст. 224) установлено, шо за договором ку-півлі-продажу продавець зобов'язується передати майно у власність покупцеві, а покупець зобов'язується прийняти майно і сплатити за нього певну грошову суму. Взаємні зобов'язання за договором повинні виконуватись одночасно, якщо з договору або змісту зобов'язання не випливає інше (ст. 171 Цивільного кодексу).

Тобто, якщо виплата громадянину доходу за договором купівлі-продажу акцій, укладеним у 2003 року, провадитиметься у 2004 р. (за визначених цим договором умов), її сума враховується при обчисленні зобов'язань зі сплати податку з доходів фізичних осіб, що виникають у 2004 року.

Згідно з положеннями пп. 9.6.1 п. 9.6 ст. 9 Закону "Про податок з доходів фізичних осіб" облік фінансових результатів від здійснення платником податку операцій з цінними паперами та корпоративними правами у вигляді інвестиційного прибутку ведеться платником податку самостійно, окремо від інших доходів і витрат. У джерела виплати податок з доходів, одержаних платником податку від здійснення операцій з інвестиційними активами, не утримується. Однак у разі здійснення платником податку операцій з інвестиційними активами з використанням послуг професійного торговця цінними паперами, він має право укласти договір з таким торговцем щодо виконання ним функцій податкового агента, тобто функцій щодо утримання у джерела виплати зазначених доходів податку з доходів фізичних осіб (пп. 9.6.9 п. 9.6 ст. 9 зазначеного Закону).

Інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу окремого інвестиційного активу, та його вартістю, що розраховується, виходячи із суми витрат, понесених у зв'язку з придбанням такого активу.

Позитивне значення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами за наслідками звітного року включається до складу загального річного оподатковуваного доходу платника податку, що підлягає декларуванню за наслідками звітного податкового року в установленому законом порядку. При цьому до розрахунку загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами платник податку не включає дохід, отриманий протягом звітного податкового року від продажу інвестиційних активів, якщо сума такого доходу не перевищує суми місячного прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого на 1 січня звітного податкового року, помноженої на 1,4.

Сторінку підготувало Тетяна НІКОЛАЄВА

По материалам газеты "Юридичний вісник України" від 26 червня - 2 липня 2004 р. № 26