Сплата дивідендів


До редакції надходять запитання щодо порядку нарахування та сплати дивідендів, авансового внеску з податку на прибуток, сплаченого у зв'язку з нарахуванням (сплатою) дивідендів, зокрема сплати частини прибутку державними некорпоратизованими та корпора-тизованими, казенними підприємствами.


Законом № 349-ІУ п. З частини першої ст. 14 Закону № 1251-XII викладено у такій редакції: «податок на прибуток підприємств, у тому числі дивіденди, що сплачуються до бюджету державними некорпоратизованими, казенними або комунальними підприємствами».

Сплату зазначених дивідендів було введено у 2003 р. ст. 52 Закону № 380, а Порядок сплати - постановою № 557.

Нагадаємо, що окремий порядок оподаткування дивідендів встановлено п. 7.8 ст. 7 Закону 334/94-ВР відповідно до пп. 7.8.1 п. 7.8 ст. 7 якого у разі прийняття рішення щодо виплати дивідендів емітент корпоративних прав, на які нараховуються дивіденди, провадить зазначені виплати власнику таких корпоративних прав пропорційно його частці в статутному фонді підприємства-емітента таких корпоративних прав незалежно від того, чи була діяльність такого підприємства-емітента прибутковою протягом звітного періоду за наявності інших власних джерел для виплати дивідендів, а також від того, чи наявний прибуток, розрахований за правилами податкового обліку, чи ні.

Згідно з пп. 7.8.2 п. 7.8 ст. 7 Закону 334/94-ВР крім випадків, передбачених пп. 7.8.5 цього пункту, емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток у розмірі ставки, встановленої п. 10.1 ст. 10 цього Закону, нарахованої на суму дивідендів, призначених для виплати, без зменшення суми такої виплати на суму такого податку. Зазначений авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно із виплатою дивідендів.

Це правило поширюється також на державні некор-поратизовані, казенні або комунальні підприємства, які зараховують суми дивідендів у розмірі, встановленому державним або місцевим виконавчим органом, в управлінні якого перебувають такі підприємства, відповідно до державного або місцевого бюджету.

Якщо згідно із законодавством цей податок є складовою частиною єдиного податку (спеціального торгового патенту), то особа — платник такого єдиного податку (спеціального торгового патенту) зобов'язана при виплаті дивідендів нараховувати та сплачувати до бюджету, до якого зараховується такий єдиний податок (вартість спеціального торгового патенту), внесок за правилами, встановленими цим підпунктом для сплати авансового внеску з податку на прибуток, без права застосування норм пп. 7.8.3 цього пункту.

При цьому якщо будь-який платіж будь-якою особою називається дивідендом, то такий платіж оподатковується при такій виплаті згідно з нормами, визначеними у першому, другому та третьому абзацах цього підпункту, незалежно від того, чи є особа платником податку на прибуток, чи ні.

Підпунктом 7.8.3 п. 7.8 ст. 7 Закону 334/94-ВР встановлено, що платник податку - емітент корпоративних прав, державне некорпоратизоване, казенне чи комунальне підприємство зменшує суму нарахованого податку на прибуток звітного періоду на суму авансового внеску, попередньо сплаченого протягом такого звітного періоду у зв'язку із нарахуванням дивідендів згідно з пп. 7.8.2 цього пункту. Не дозволяється проведення зазначеного заліку з податком, передбаченим п. 7.2 ст. 7 чи п. 10.2 ст. 10 цього Закону.

Підприємство при виплаті після 01.01.2004 р. дивідендів з прибутків, отриманих у 2003 р., нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток відповідно до п. 7.8 ст. 7 Закону 334/94-ВР за ставкою 25%.

У разі коли за наслідками звітного періоду сума податкових зобов'язань платника податку має від'ємне значення, сума авансового внеску, попередньо сплаченого протягом такого звітного періоду у зв'язку з нарахуванням дивідендів, додається у збільшення такого від'ємного значення. Якщо ж сума такого авансового внеску перевищує суму податкових зобов'язань підприємства - емітента корпоративних прав за податком на прибуток такого звітного періоду, різниця переноситься на зменшення податкових зобов'язань наступного податкового періоду, а при отриманні від'іємного значення податкового зобов'язання такого наступного періоду — на зменшення податкових зобов'язань майбутніх податкових періодів (пп. 7.8.4 п. 7.8 ст. 7 Закону 334/94-ВР).

Підприємство державної власності є платником дивідендів із частини державного майна. Як слід було здійснювати у 2003 р. нарахування та сплату дивідендів: за результатами фінансово-господарської діяльності окремо за кожен квартал (без урахування результатів минулих періодів), чи за квартал, півріччя, 9 місяців, рік (тобто за наростаючим підсумком)?

Статтею 52 Закону № 380-ІУ встановлено, що згідно зі ст. 18 Закону № 887-ХІІ державні некорпоратизова-ні та корпоратизовані, казенні підприємства та їх об'єднання сплачують за результатами фінансово-господарської діяльності у 2002 р. та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2003 р. до загального фонду Держбюджету України частину прибутку (доходу).

Норматив і порядок відрахування зазначеної частини прибутку (доходу) встановлюються Кабінетом Міністрів України з метою забезпечення надходжень до загального фонду Держбюджету України.

Відповідно до п. 1 постанови № 557 розрахунок суми дивідендів, яка підлягає відрахуванню до спеціального фонду держбюджету, здійснюється державними некорпоратизованими, казенними підприємствами та їх об'єднаннями у розмірі 15% обсягу чистого прибутку.

Водночас зазначеними підприємствами сплачується авансовий внесок з податку на прибуток з подальшим його відображенням у рядку 13.7 додатка К6 до декларації та у рядку 20 (Додаткові показники) декларації.

Суми нарахованих дивідендів та прирівняних до них платежів, що сплачуються до бюджету державними некорпоратизованими, казенними або комунальними підприємствами, відображаються у рядку 21 (Додаткові показники) декларації з податку на прибуток підприємства.

Отже, дивіденди з прибутку такими підприємствами та їх об'єднаннями повинні розраховуватися щокварталу, виходячи з прибутку, отриманого від фінансово-господарської діяльності підприємства чи об'єднання у такому кварталі окремо, а не наростаючим підсумком з початку року, за даними бухгалтерського обліку.

При цьому суми таких дивідендів відображаються у рядку 21 декларації з податку на прибуток підприємства наростаючим підсумком з початку року.

Держспецгосп «Победа» (м. Білопілля, Сумська обл.) є сільськогосподарським підприємством загальнодержавної власності, платником фіксованого сільськогосподарського податку. У 2003 р. держспецгосп провадив відрахування до загального фонду держбюджету частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2002 р. та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2003 р. У 2003 р. підприємство постраждало від стихійного лиха. Як правильно підприємству провадити відрахування частини прибутку до Держбюджету України у 2003 та 2004 рр.?

1. Відповідно до п. 1 постанови № 557 відрахування до загального фонду держбюджету частини прибутку (доходу), розрахованого згідно з правилами бухгалтерського обліку, здійснюється державними некорпорати-зованими (крім підприємств, установ кримінально-виконавчої системи) та корпоратизованими, казенними підприємствами (крім державних підприємств електроенергетичної галузі, щодо яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів) та їх об'єднаннями за результатами фінансово-господарської діяльності у 2002 р. та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2003 р. у розмірі 15% обсягу чистого прибутку (доходу), а державними сільськогосподарськими підприємствами, які постраждали у 2003 р. від стихійного лиха, - у розмірі 5%. Перелік таких сільськогосподарських підприємств установлюється Мінагрополі-тики України за погодженням з Міністерством України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи і Мінфіном України.

Отже, у 2003 р. держспецгоспу «Победа», якщо це сільськогосподарське підприємство, яке постраждало у 2003 р. від стихійного лиха, слід було здійснювати відрахування частини прибутку до Держбюджету України за результатами фінансово-господарської діяльності у 2002 р. та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2003 р. у розмірі 5%.

2. Відповідно до ст. 72 Закону № 1344-ІV державні і казенні підприємства та їх об'єднання сплачують за результатами фінансово-господарської діяльності 2003 р. та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2004 р. до загального фонду Держбюджету України частину прибутку (доходу). Норматив і порядок відрахування частини прибутку (доходу), визначеної цією статтею, встановлено постановою № 405.

Згідно з п. 1 Порядку № 405 провадяться відрахування до загального фонду Держбюджету України частини прибутку (доходу) господарськими організаціями (крім підприємств, установ кримінально-виконавчої системи) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2003 р. (крім державних сільськогосподарських підприємств, які постраждали у 2003 р. від стихійного лиха та сплачували частину прибутку (доходу) згідно з постановою № 557) та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2004 р.

Відповідно до п. 2 Порядку № 405 відрахування частини прибутку (доходу) провадяться державними, у тому числі казенними, підприємствами та їх об'єднаннями у розмірі 15% прибутку (доходу), що залишається в їх розпорядженні, розрахованого згідно з правилами бухгалтерського обліку.

Таким чином, у 2004 р. держспецгоспу «Победа», якщо це сільськогосподарське підприємство, яке постраждало у 2003 р. від стихійного лиха та сплачувало частину прибутку (доходу) згідно з постановою № 557, слід здійснювати відрахування частини прибутку до Держбюджету України таким чином:

ВАТ «Племінний завод «Велика Бурімка» (Чорнобаїв-ський р-н. Черкаська обл.) є платником фіксованого сільськогосподарського податку, у статутному фонді якого частка державної власності — 25%. Валовий дохід заводу від продажу сільськогосподарської продукції власного виробництва за 2003 р. становив 99,5% загальної суми валового доходу. Чи поширюються норми Порядку № 405 на сільськогосподарського виробника, який відповідно до п. 14.1 ст. 14 Закону 334/94-ВР є платником податку на прибуток за підсумками звітного податкового року?

Згідно з п. 14.1 ст. 14 Закону 334/94-ВР підприємства, основною діяльністю яких є виробництво сільськогосподарської продукції, сплачують податок на прибуток у порядку і в розмірах, передбачених цим Законом, за підсумками звітного податкового року.

Проте ст. 72 Закону № 1344-ІУ встановлено, що господарські організації:

Норматив і порядок відрахування частини прибутку (доходу), визначеної цією статтею, встановлено Порядком № 405.

Таким чином, чинність Порядку № 405 поширюється на завод, який є підприємством-виробником сільськогосподарської продукції, оскільки він є суб'єктом господарювання, у статутному фонді якого державі належить частка, і відповідно до ст. 72 Закону № 1344-ІV повинен сплачувати до бюджету частину чистого прибутку за результатами фінансово-господарської діяльності 2003 р. та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2004 р.

Спільним підприємством «Екома» (смт Маневичі, Волинська обл.) нараховано дивіденди засновникам: українському підприємству-резиденту — 10 тис. грн. і литовському підприємству-нерезиденту — 20 тис. грн. На яку суму здійснюються нарахування та сплата авансового внеску з податку на прибуток: на 20 і 10 тис. грн. чи лише на 10 тис. грн.?

Відповідно до пп. 7.8.2 п. 7.8 ст. 7 Закону 334/94-ВР, крім випадків, передбачених пп. 7.8.5 цього пункту, емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток у розмірі ставки, встановленої п. 10.1 ст. 10 цього Закону, нарахованої на суму дивідендів, призначених для виплати, без зменшення суми такої виплати на суму такого податку. Зазначений авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно із виплатою дивідендів. Обов'язок із нарахування та сплати авансового внеску з цього податку за визначеною п. 10.1 ст. 10 Закону 334/94-ВР ставкою покладається на будь-якого емітента корпоративних прав, що є резидентом, незалежно від того, чи такий емітент або отримувач дивідендів є платником податку на прибуток або має пільги зі сплати податку на прибуток, надані цим Законом або іншими законодавчими актами, чи у вигляді застосування іншої ставки податку, ніж встановлена п. 10.1 ст. 10 цього Закону (крім платників цього податку, які підпадають під дію п. 7.2 ст. 7 чи пп. 10.2.3 п. 10.2 ст. 10 цього Закону).

Окрім того, згідно з пп. 7.8.8 п. 7.8 ст. 7 Закону 334/94-ВР авансовий внесок з податку на прибуток підприємств, сплачений у зв'язку з нарахуванням (сплатою) дивідендів, є частиною податку на прибуток підприємств та не може розцінюватися як податок, який справляється при репатріації дивідендів (їх сплаті на користь нерезидентів) відповідно до норм ст. 13 цього Закону або міжнародних договорів України.

Таким чином, спільному підприємству слід нарахувати та внести до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток у розмірі ставки, встановленої п. 10.1 ст. 10 Закону № 334/94-ВЯ нарахованої на суму дивідендів, призначених для виплати підприємствам-за-сновникам, незалежно від того, резидентами якої-країни вони є, оскільки п. 7.8 ст. 7 Закону 334/94-ВР не передбачено жодних винятків щодо цього.

ВАТ «Березівський елеватор» (м. Березівка, Одеська обл.) при виплаті дивідендів за 2002 р. у вересні 2003 р. сплачено до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток у сумі 8.7 тис. грн. При поданні декларації з прибутку підприємства за три квартали 2003 р. авансовий внесок, нарахований на суму дивідендів, у сумі 8,7 тис. грн. відображено у рядку 13 декларації (додаток К6 до рядка 13 декларації) та у рядку 20 (Додаткові показники). Як слід відобразити зазначену суму авансового внеску в декларації з прибутку підприємства за 2003 р., та чи вважається заниженням податкового зобов'язання відображення цієї суми у рядку 20 декларації?

Відповідно до п. 16.4 ст. 16 Закону 334/94-ВР платники податку у терміни, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до п. 6.1 ст. 6 цього Закону.

Крім цього, п. 1.5 Порядку № 143 передбачено, що податок на прибуток за квартал, півріччя, три квартали та рік розраховується за правилами, встановленими п. 11.1 ст. 11 і п. 16.4 ст. 16 Закону 334/94-ВР наростаючим підсумком з початку звітного календарного року.

Таким чином, оскільки податок на прибуток розраховується наростаючим підсумком та, відповідно, при складанні декларації показники у ній зазначаються також наростаючим підсумком, то суму авансового внеску, нарахованого на суму дивідендів та сплаченого у вересні 2003 р., слід відобразити у сумі 8,7 тис. грн. у рядку 13 (додаток К6 до рядка 13 декларації') декларації за три квартали 2003 р. та у рядку 13 (додаток К6 до рядка 13 декларації) декларації за 2003 р. Окрім того, авансовий внесок, нарахований на суму дивідендів, відповідно до Порядку № 143 слід відобразити у сумі 8,7 тис. грн. у рядку 20 (Додаткові показники) декларації за три квартали 2003 р. та у рядку 20 (Додаткові показники) декларації за 2003 р.

Слід зазначити, що додаткові показники рядків 19, 20, 21, 22, 23 при розрахунку податкового зобов'язання не враховуються, а тому, відповідно, його не зменшують і не збільшують.

Підприємство при виплаті після 01.01.2004 р. дивідендів з прибутків, отриманих у 2003 р„ нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток відповідно до п. 7.8 ст. 7 Закону 334/94-ВР заставкою 25%.

Олена ТОМИН, оглядач «Вісника»

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 25/ 2004 (ЛИПЕНЬ)