Штрафні санкції за відчуження активів, шо перебувають у податковій заставі через борг до Пенсійного фонду


У 2003 р. підприємство мало податковий борг лише перед Пенсійним фондом. Чи мали право органи державної податкової служби у 2003 р. застосовувати до такого підприємства штрафні санкції, якщо його майно продавалося без згоди податкового органу?


Згідно з пп. 1 7.1.8 п. 17.1 ст. 1 7 Закону № 2181-ІІІ, у разі коли платник податків, активи якого перебувають у податковій заставі, відчужив такі активи без попередньої згоди податкового органу, якщо отримання такої згоди є обов'язковим відповідно до цього Закону, платник податків додатково сплачує штраф у розмірі суми такого відчуження, визначеної за звичайними цінами.

Статтею 8 Закону № 2181-ІІІ визначено, що активи платника податків, який має податковий борг, передаються в податкову заставу, а також встановлено перелік операцій, які підлягають обов'язковому узгодженню з податковим органом.

Відповідно до п. 1.3 ст. 1 Закону № 2181-ІІІ податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене в установлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

До поняття «податкове зобов'язання» п. 1.2 ст. 1 Закону № 2181-ІІІ віднесено зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Питання погашення податкового боргу юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами, визначені Законом № 2181-ІІІ, поширювались і на збір на обов'язкове державне пенсійне страхування до набрання чинності Законом № 1058-ІV.

З 01.01.2004 р. набрав чинності Закон № 1058-ІV, яким органами стягнення узгоджених сум заборгованості (недоїмки) зі сплати страхових внесків визначено територіальні органи Пенсійного фонду, а недоїмки, добровільно не сплаченої страхувальниками, — підрозділи державної виконавчої служби. Тобто з 01.01.2004 р. щодо страхових внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування норми Закону № 2181 -III не поширюються.

Таким чином, до 01.01.2004 р. у разі несвоєчасної сплати суми внеску до Пенсійного фонду вона визнавалася податковим боргом, внаслідок якого одночасно виникала й податкова застава.

Враховуючи вищенаведене, якщо платник податків, активи якого перебувають у податковій заставі, відчужив активи до 01.01.2004 р. без письмової згоди податкового органу (за умови, що така згода є обов'язковою), такому платнику нараховується відповідна сума штрафу незалежно від виду платежу, за несплату якого виникла податкова застава. У разі якщо платник податків, що має лише борг перед Пенсійним фондом, відчужив активи без згоди податкового органу після 01.01.2004 р., штрафні санкції такому платнику не нараховуються.

КОНСУЛЬТУЮТЬ ФАХІВЦІ ДЕПАРТАМЕНТУ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПОДАТКОВИХ ЗОБОВ'ЯЗАНЬ ДПА УКРАЇНИ

Відповіді підготовлено за сприяння заступника начальника управління методології стягнення податкового боргу Департаменту Володимира ТАРАСЕНКА

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 26/ 2004 (ЛИПЕНЬ)