Погашення заборгованості за рахунок отриманої поворотної фінансової допомоги


У зв'язку з банкрутством банку заборгованість підприємства перед банком за рішенням ліквідатора було погашено за рахунок депозитного вкладу фізичної особи — працівника підприємства шляхом укладення договору про поворотну фінансову допомогу між підприємством та цим працівником. Чи впливає зазначена операція на податкові зобов'язання підприємства, якщо сума кредиторської заборгованості не змінилася, а лише перейшла від юридичної особи (банка) до фізичної особи (працівника підприємства)?

(ТОВ «Тріада», м. Київ)


Підпунктом 1.22.2 п. 1.22 ст. 1 Закону № 334/94-ВР визначено, що поворотна фінансова допомога — це сума коштів, передана платнику податку в користування на визначений строк відповідно до договорів, які не передбачають нарахування процентів або надання інших видів компенсацій як плати за користування такими коштами.

Згідно з пп. 4.1.6 п. 4.1 ст. 4 Закону № 334/94-ВР до валового доходу включаються доходи у вигляді сум поворотної фінансової допомоги, отриманої платником податку в звітному періоді, що залишається неповерненок» на кінець такого звітного періоду від осіб, які не є платниками цього податку (утому числі нерезидентів), або осіб, які згідно із законодавством мають пільги щодо цього податку, включаючи право застосовувати ставку податку нижчу, ніж установлена п. 7.2 ст. 7 або ст. 10 цього Закону.

Таким чином, у тому податковому періоді, протягом якого підприємство отримало поворотну фінансову допомогу від працівника підприємства — фізичної особи, який не є платником податку на прибуток, та яку не повернуло на кінець такого податкового періоду, підприємству слід збільшити суму валового доходу на суму такої допомоги.

При цьому виникнення кредиторської заборгованості перед фізичною особою — працівником підприємства за договором про поворотну фінансову допомогу та погашення кредиторської заборгованості перед банком за рахунок коштів, отриманих згідно із зазначеним договором, — елементи різних операцій, здійснюваних відповідно до різних договорів.

КОНСУЛЬТУЮТЬ ФАХІВЦІ ДЕПАРТАМЕНТУ ОПОДАТКУВАННЯ ЮРИДИЧНИХ ОСІБ ДПА УКРАЇНИ

Відповіді підготовлено за сприяння заступника директора Департаменту - начальника управління податку на прибуток та податкових платежів Наталії ХОЦЯНІВСЬКОЇ

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 27/ 2004 (ЛИПЕНЬ)