Податкові зобов'язання за отриману попередню оплату


Підприємство - платник ПДВ у жовтні 2003 р. отримало попередню оплату від покупця у розмірі 50% від загальної суми за рахунком А, після чого у жовтні було здійснено відвантаження товару в повному обсязі. Податкову накладну виписано за першою з подій. У листопаді 2003 р. від того ж покупця отримано попередню оплату у розмірі 50% за рахунком Б. Чи зобов'язане підприємство у листопаді нарахувати податкові зобов'язання?

(ПП ВКФ «Гидромаш», м. Миколаїв)


Оскільки у запиті відсутня повна інформація щодо умов договору купівлі-продажу між зазначеними покупцем та продавцем, а саме об'єму поставки, порядку розрахунків тощо, то зазначимо таке.

Об'єктом оподаткування є операції платників ПДВ з поставки товарів (робіт, послуг) на митній території України, в тому числі операції з оплати вартості послуг за договорами оренди (лізингу) та операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору) для погашення кредиторської заборгованості заставодавця (пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону № 168/97-ВР).

Термін «поставка товарів» вживається у значенні, передбаченому п. 1.4 ст. 1 Закону № 168/97-ВР

Відповідно до пп. 7.3.1 п. 7.3 ст. 7 Закону № 168/97-ВР датою виникнення податкових зобов'язань з поставки товарів (робіт, послуг) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

Виходячи з вищевикладеного, а також враховуючи, що у запиті мова йде про отримання попередньої оплати за іншу партію товарів, що будуть відвантажені у майбутньому, а не в рахунок погашення заборгованості за раніше відвантажені товари, то отримані кошти за рахунком Б слід вважати першою з подій іншої операції з поставки товарів. У цьому випадку наявність дебіторської заборгованості за цим покупцем не впливає на дату виникнення податкових зобов'язань щодо другої операції з поставки товарів.

Водночас слід зазначити, що за операцією з поставки підприємством товарів за рахунком А податкові зобов'язання виникають:

КОНСУЛЬТУЮТЬ ФАХІВЦІ ДЕПАРТАМЕНТУ ОПОДАТКУВАННЯ ЮРИДИЧНИХ ОСІБ ДПА УКРАЇНИ

Відповіді підготовлено за сприяння директора Департаменту Анатолія БОГДАНА, заступника директора Департаменту - начальника правління ПДВ Людмили КОСМІНОЇ, заступника начальника управління ПДВ — начальника відділу особливих режимів оподаткування Людмили ПОНОМАРЕНКО.заступника начальника управління - начальника відділу координації відшкодувань ПДВ Сергія МЕРЕЖКИ та начальника відділу розгляду звернень управління ПДВ Алли КОНОНОВОЇ

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 27/ 2004 (ЛИПЕНЬ)