Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону № 2181 -III податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим від дня її подання. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскарженим платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Строки погашення податкового зобов'язання, зазначеного у податковій декларації, визначено у пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону № 2181 -III. згідно з яким платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 цього Закону для подання податкової декларації.
У разі якщо платник податків не сплачує самостійно визначеної суми податкового зобов'язання у строки, зазначені у ст. 5 Закону № 2181 -III, така сума визнається сумою боргу, а платник податків несе відповідальність у вигляді застосування штрафу відповідно до загального строку затримки згідно із пп. 1 7.1.7 п. 1 7.1 ст. 1 7 та нарахування пені згідно із пп. 16.1.2 п. 16.1 ст. 16 зазначеного Закону від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.
Якщо платник податків у майбутніх періодах самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, такий платник має право подати уточнюючий розрахунок або зазначити уточнені показники у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки було самостійно виявлено.
Наказом № 354 надається узагальнююче податкове роз'яснення терміна «погашення податкового боргу» як зменшення абсолютного значення від'ємного сальдо розрахунків платника податків з бюджетом, підтверджене відповідним документом.
Відповідно до Інструкції № 290 документом, що підтверджує суму та дату погашення податкового боргу, є, зокрема, податкова декларація (у тому числі уточнююча) з від'ємною сумою податкових зобов'язань.
Нарахування в особовому рахунку платника від'ємного значення суми податкового зобов'язання провадиться на дату подання такої декларації до податкового органу.
Відповідно на цю саму дату у картці особового рахунку погашається (повністю або частково) податковий борг та одночасно нараховується пеня на фактично погашену суму.
Штрафні санкції згідно із пп. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181 -III відповідно до загального строку затримки обчислюються органом державної податкової служби також залежно від погашеної суми податкового боргу.
Таким чином, часткове погашення податкового боргу платника податків внаслідок подання уточнюючої декларації не звільняє платника податків від відповідальності за порушення граничних строків сплати раніше узгодженого податкового зобов'язання.