Кошти на відрядження для участі в семінарі


Згідно з договором, укладеним підприємством із центром підготовки та перепідготовки кадрів, працівників підприємства систематично (раз на п'ять років) направляють до центру для підвищення кваліфікації за обраною ними спеціальністю. Чи оподатковуються податком з доходів фізичних осіб суми, які підприємство сплачує за своїх працівників центру підготовки та перепідготовки кадрів, та чи є об'єктом оподаткування податком з доходів фізичних осіб суми, витрачені ним на відрядження таких працівників для участі в семінарі?

(Маріупольський державний морський торговельний порт)


Гарантії для робітників і службовців, що направляються для підвищення кваліфікації, встановлено ст. 122 КЗпП, згідно з якою при направленні робітників і службовців для підвищення кваліфікації з відривом від виробництва за ними зберігається місце роботи (посада) і провадяться виплати, передбачені законодавством.

Для професійної підготовки і підвищення кваліфікації робітників і службовців, особливо молоді, власник або уповноважений ним орган організує індивідуальне, бригадне, курсове та інше виробниче навчання за рахунок підприємства, організації, установи (ст. 201 КЗпП).

Підприємство як суб'єкт господарювання, який регулює відносини з іншими підприємствами, організаціями, фізичними особами в усіх сферах господарської діяльності на основі договорів, є вільним у виборі предмета договору, визначенні зобов'язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України. Предметом договору у сфері господарської діяльності підприємства може бути підготовка чи перепідготовка його працівників. Оскільки метою проведення підготовки чи перепідготовки працівників є створення інтелектуального потенціалу під-приємства-працедавця для досягнення ним позитивних результатів у здійснюваній господарській діяльності, то витрати, пов'язані з професійною підготовкою, перепідготовкою або підвищенням кваліфікації працівників за профілем діяльності такого підприємства, є витратами на виробничі цілі, що пов'язані з господарською діяльністю підприємства і не вважаються особистими доходами (додатковим благом) працівників.

Щодо порядку оподаткування вартості навчання осіб, які перебувають у трудових відносинах з працедавцем, в інших випадках, зокрема у вищих навчальних закладах, то згідно із Законом № 889-ІУ до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу платника податку не включається, не підлягає оподаткуванню податком з доходів фізичних осіб сума, сплачена працедавцем на користь закладів освіти у рахунок компенсації вартості підготовки чи перепідготовки платника податку — найманої особи за профілем діяльності чи загальними виробничими потребами такого працедавця, але не вище розміру суми, визначеної у пп. 6.5.1 п. 6.5 ст. б Закону № 889-ІV, у розрахунку на кожний повний чи неповний місяць підготовки чи перепідготовки такої найманої особи (пп. 4.3.20 п. 4.3 ст. 4 Закону № 889-ІV), тобто не вище суми, яка дорівнює сумі прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженої на 1,4 та округленої до найближчих 10 грн.

Якщо така наймана особа припиняє трудові відносини з таким працедавцем упродовж такого навчання або до закінчення другого календарного року від року, в якому закінчується таке навчання, то сума, сплачена у компенсацію вартості такого навчання, прирівнюється до додаткового блага, наданого такій найманій особі протягом року, на який припадає таке припинення трудових відносин, та підлягає оподаткуванню в загальному порядку.

Згідно зі ст. 121 КЗпП відшкодування працівнику витрат у зв'язку зі службовим відрядженням відноситься до компенсаційних виплат, що виплачуються працівникам, які направляються у службові відрядження, у порядку і розмірах, установлених законодавством.

Порядок відшкодування працівникам витрат, пов'язаних з перебуванням їх у службових відрядженнях, та норми їх відшкодування регулюються постановою № 663 та Інструкцією № 59 з відповідними змінами і доповненнями, розробленими відповідно до пп. 5.4.8 п. 5.4 ст. 5 Закону № 334/94-ВР

Згідно з Інструкцією № 59 службовим відрядженням вважається поїздка працівника за розпорядженням керівника підприємства, об'єднання, установи, організації (далі — підприємство) на певний строк до іншого населеного пункту для виконання службового доручення поза місцем його постійної роботи.

Направлення працівника підприємства в службове відрядження здійснюється керівником цього підприємства або його заступником і оформляється наказом (розпорядженням) із зазначенням пункту призначення, назви підприємства, куди відряджено працівника, строку й мети відрядження (п. 1 розділу першого Інструкції № 59).

Про фактичний час перебування працівника у відрядженні свідчать відмітки в посвідченні про відрядження.

Якщо підприємство (установа, організація) відповідно до запрошення (договору) організації за наказом свого керівника відряджає працівника для підвищення кваліфікації або для участі в семінарі (симпозіумі, конференції) за тематикою, що збігається з господарською діяльністю підприємства (установи, організації), витрати, що в межах установлених чинним законодавством норм відшкодовуються організацією відрядженому за час перебування в службовому відрядженні, не є об'єктом оподаткування податком з доходів фізичних осіб з підстав, установлених пп. 4.3.2 п. 4.3 ст. 4 Закону № 889-ІV, за наявності документів, що підтверджують зв'язок службового відрядження з господарською діяльністю підприємства (установи, організації), до яких, зокрема, належать запрошення приймаючої сторони, укладений договір (контракт), інші документи, які встановлюють або засвідчують навчання, пов'язане з підвищенням кваліфікації, або участь відрядженого працівника в семінарі (симпозіумі, конференції), зокрема копія наказу керівника підприємства про відрядження, копія посвідчення про відрядження.

КОНСУЛЬТУЮТЬ ФАХІВЦІ ДЕПАРТАМЕНТУ ОПОДАТКУВАННЯ ФІЗИЧНИХ ОСІБ ДПА УКРАЇНИ

Відповіді підготовлено за сприяння заступника директора Департаменту Зінаїди МОРОЗ

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 27/ 2004 (ЛИПЕНЬ)