Відповідно до ст. 2 Закону № 320-ХІV та абзацу другого п. 1 Положення № 658 платниками фіксованого сільськогосподарського податку (за текстом — ФСП) є сільськогосподарські підприємства всіх організаційно-правових форм, селянські та інші господарства, які займаються виробництвом (вирощуванням), переробкою та збутом сільськогосподарської продукції (за текстом — сільськогосподарські товаровиробники), а також рибницькі, рибальські та риболовецькі господарства, які займаються розведенням, вирощуванням та виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах), у яких сума, одержана від реалізації такої продукції власного виробництва та продуктів її переробки за попередній звітний (податковий) рік, перевищує 75% загальної суми валового доходу, за наявності сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ та багаторічних насаджень) або/та земель водного фонду, які використовуються рибницькими, рибальськими та риболовецькими господарствами для розведення, вирощування та вилову риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах), для яких ставки ФСП передбачено статтями З і 4 цього Закону.
Щодо порядку переходу підприємств на сплату ФСП, то слід зазначити, що відповідно до вимог чинного законодавства платники ФСП повинні виконувати умови Закону № 320-ХІV та Положення № 658.
Зокрема, відповідно до п. 8 зазначеного Положення у разі, коли у звітному періоді відбувається зміна площі земельної ділянки у зв'язку з набуттям на неї права власності або користування, землевласник чи землекористувач зобов'язаний здійснити уточнення сум податкових платежів на період до закінчення податкового року і протягом місяця надати розрахунки щодо набутої площі земельної ділянки до органів державної податкової служби за місцем розташування земельної ділянки та до органу державної податкової служби за місцем своєї реєстрації. Крім того, платник податку стосовно сільськогосподарських угідь подає витяг з Державного земельного кадастру про склад земель сільськогосподарських угідь та їх грошову оцінку.
Нарахування суми ФСП повинно здійснюватися на всю площу сільськогосподарських угідь, що перебувають у власності сільськогосподарського підприємства або надані йому в користування, у тому числі на умовах оренди. Зокрема, кожен платник самостійно здійснює новий (уточнюючий) розрахунок суми ФСП на рік, розбиваючи її поквартально та помісячно. Потім проставляє прочерк за місяці, в яких сплата ФСП здійснювалася за старим розрахунком, тобто до зміни площ сільськогосподарських угідь, при цьому річну суму податку в новому (уточненому) розрахунку необхідно скоригувати на суму податку за ці місяці.
Таким чином, перерахунок податку необхідно робити здати, коли відбулася зміна площ сільськогосподарських угідь.
Враховуючи особливості сільськогосподарського виробництва та реалізацію сільськогосподарської продукції', сплата податку здійснюється щомісяця протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем базового звітного (податкового) місяця, у розмірі третини суми податку, визначеної на кожен квартал від річної суми податку, у таких розмірах: у І кварталі — 10%; у II кварталі — 10%; у III кварталі - 50%; у IV кварталі - 30% (ст. 5 Закону № 320-ХІV).