Статтею 42 Господарського кодексу, який набрав чинності з 1 січня 2004 р., визначено, що підприємництво — це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку. Відпо-
відно до ст. 55 цього Кодексу суб'єкти господарювання — це учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.
Підприємство — самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому Господарським кодексом та іншими законами (ст. 62 Господарського кодексу).
Підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством. Вони можуть відкривати рахунки в установах банків відповідно до закону (ст. 64 Господарського кодексу).
Згідно із Законом № 2238-III сільське господарство (сільськогосподарське виробництво) — це вид господарської діяльності з виробництва продукції, яка пов'язана з біологічними процесами її вирощування, призначеної для споживання в сирому і переробленому вигляді та для використання на нехар-чові цілі. Продукція сільського господарства (сільськогосподарська продукція) — продукція, що виробляється в сільському господарстві та відповідає кодам 01.11 — 01.42 та 05.00.1 — 05.00.42 Державного класифікатора продукції та послуг ДК 016-97. Сільськогосподарське підприємство (включаючи селянське (фермерське), рибальське та рибницьке господарства) — це юридична особа, основним видом діяльності якої є вирощування та переробка сільськогосподарської продукції, виручка від реалізації якої становить не менше 50% загальної суми виручки (з 1 січня 2004 р.-75%).
Водночас відповідно до ст. 1 Закону № 2114-ХІІ колективне сільськогосподарське підприємство є добровільним об'єднанням громадян у самостійне підприємство для спільного виробництва сільськогосподарської продукції та товарів, діє на засадах підприємництва і самоврядування та є юридичною особою.
Згідно із Законом № 973-ІV фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.
Законом № 742-ІV (ст. 1) встановлено, що особисте селянське господарство — це господарська діяльність, яка провадиться без створення юридичної особи фізичною особою індивідуально або особами, які перебувають у сімейних чи родинних відносинах і спільно проживають, з метою задоволення особистих потреб шляхом виробництва, переробки і споживання сільськогосподарської продукції, реалізації її надлишків та надання послуг з використанням майна особистого селянського господарства. Такі селянські господарства відповідно до Закону № 320-ХІV не є платниками ФСП.
Враховуючи вищезазначене, в умовах дії Закону № 320-ХІV та законів, які визначають статус сільськогосподарських виробників, платниками ФСП можуть бути лише юридичні особи.
Відповідно до вимог чинного законодавства платниками ФСП є сільськогосподарські підприємства, які виконують умови вищезазначених законів, Закону № 320-ХІV та Положення № 658.
Крім того, сільськогосподарські підприємства повинні мати:
Отже, платником ФСП може бути державне комплексне торговельне підприємство — юридична особа за умови виконання вищезазначених норм чинного законодавства, а також за наявності основного виду діяльності — виробництва (вирощування), переробки та збуту сільськогосподарської продукції (тобто бути сільськогосподарським підприємством).
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 27/ 2004 (ЛИПЕНЬ)