Придбання товару у приватного підприємця


Які документи підприємство має вимагати у приватного підприємця під час купівлі товару? Якими нормативними актами слід керуватися з цього питання?
(м. Чернівці)


Пунктом 5.2 ст. 5 Закону № 334/94-ВР визначено, які витрати включаються до суми валових витрат. Разом з тим відповідно до пп. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5 цього Закону до складу валових витрат не належать будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення податкового обліку.

Порядок проведення розрахунків за готівку регулюється Законом № 265/95-ВР та Положенням № 72.

Законом № 265/95-ВР передбачено, що при проведенні розрахунків за готівку повинні використовуватися реєстратори розрахункових операцій або вестися книги обліку розрахункових операцій та розрахункові книжки, чи оформлюватися прибуткові та видаткові касові ордери. Крім того, передбачено проведення розрахунків з видачею проїзних та перевізних документів, квитків, талонів тощо. Певні категорії приватних підприємців можуть провадити розрахунки без застосування РРО та розрахункових книжок.

Разом з тим абзацом шостим п. 2.3 розділу другого Положення № 72 встановлено, що розрахунки готівкою підприємств (підприємців) між собою та з фізичними особами провадяться із застосуванням прибуткових та видаткових касових ордерів, касових і товарних чеків, розрахункових квитанцій, проїзних документів тощо, які підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, а також рахунків-фактур, договорів, угод, контрактів, актів закупівлі товарів тощо.

Враховуючи наведене, під час купівлі товару у приватного підприємця слід спочатку визначити, за яким порядком він повинен провадити розрахунки відповідно до Закону № 265/95-ВР Залежно від цього слід вимагати надання касового чека або розрахункової квитанції, або іншого розрахункового документа, передбаченого Законом. У разі якщо приватний підприємець може провадити розрахунки без застосування РРО або РК, він може видати товарний чек, що містить необхідні реквізити для надання йому юридичної сили та доказовості, а також дані, що підтверджують проведення розрахункової операції.

ДЕПАРТАМЕНТУ КОНТРОЛЬНО-ПЕРЕВІРОЧНОЇ РОБОТИ ДПА УКРАЇНИ

Відповіді підготовлено за сприяння заступника начальника управління організації оперативного контролю Департаменту
Юрія КРАВЧЕНКА

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 28 / 2004