Договір страхування кредиту


Відповідно до умов договору страхування, укладеного між страхувальником (позичальником) та страховиком, останній страхує ризики кредитора (вигодонабувача) щодо неповернення в строк страхувальником кредитору отриманої суми кредиту за кредитним договором. У результаті настання страхового випадку страхове відшкодування за договором страхування отримуватиме кредитор (вигодонабувач). Чи належать до складу валових витрат суми страхових платежів, сплачених страхувальником за таким договором страхування кредиту?


Згідно зі ст. 6 Закону № 85/96-ВР одним з видів добровільного страхування є страхування кредитів (у тому числі відповідальності позичальника за непогашення кредиту).

Статтею 3 Закону № 85/96-ВР встановлено, що страхувальники мають право при укладанні договорів страхування інших, ніж договори особистого страхування, призначати громадян або юридичних осіб (вигодонабувачів), які можуть зазнати збитків в результаті настання страхового випадку, для отримання страхового відшкодування.

Відповідно до пп. 5.4.6 п. 5.4 ст. 5 Закону № 334/94-ВР до складу валових витрат підприємства включаються будь-які витрати зі страхування ризиків загибелі врожаю; транспортування продукції платника податку; цивільної відповідальності, пов'язаної з експлуатацією транспортних засобів, що перебувають у складі основних фондів платника податку; екологічної та ядерної шкоди, що може бути завдана платником податку іншим особам; майна платника податку; кредитних та інших комерційних ризиків платника податку, за винятком страхування життя, здоров'я або інших ризиків, пов'язаних з діяльністю фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах з платником податку, обов'язковість якого не передбачена законодавством, або будь-які витрати зі страхування сторонніх фізичних чи юридичних осіб.

Якщо умови страхування передбачають виплату страхового відшкодування на користь платника податку - страхувальника, застраховані збитки, понесені таким платником податку, належать до його валових витрат у податковий період їх понесення, а суми страхового відшкодування таких збитків включаються до валових доходів такого платника податку у податковий період їх отримання.

Виходячи з наведених норм пп. 5.4.6 п. 5.4 ст. 5 Закону № 334/94-ВР на включення страхових платежів за переліченими вище ризиками, зокрема кредитними, до валових витрат платника податку не впливають положення договору страхування, згідно з якими страхувальник не є вигодонабувачем.

Таким чином, належать до складу валових витрат суми страхових платежів, сплачених страхувальником (позичальником) за договором страхування кредиту, за яким вигодо набувачем є кредитор, а не страхувальник.

КОНСУЛЬТУЮТЬ ФАХІВЦІ ДЕПАРТАМЕНТУ ОПОДАТКУВАННЯ ЮРИДИЧНИХ ОСІБ ДПА УКРАЇНИ

Відповіді підготовлено за сприяння заступника директора Департаменту — начальника управління податку на прибуток та податкових платежів Наталії ХОЦЯНІВСЬКОЇ та головного державного податкового ревізора-інспектора управління Департаменту Людмили МАКАРКІНОЇ

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 28 / 2004