СПАДКОВИЙ СПІР


Померла тітка заповіла 50 відсотків свого рухомого та нерухомого майна племіннику, а 50 відсотків своєму чоловікові.

До складу спадкового майна увійшов жилий будинок з присадибними будівлями. Вони були побудовані моєю тіткою ще до шлюбу із чоловіком, якому залишила 50 відсотків майна належного їй на правах власності.

Після смерті тітки її чоловік не погодився із заповітом і подав до суду позовну заяву, в якій поставив питаний про те, що ви, крім половини майна за заповітом, має право ще на 2/3 тієї частки, яку він мав би отримати при спадкуванні майна за законом як непрацездатний.

Чи є законні підстави у таких вимог?


Відповідно до ст. 1233 Цивільного кодексу України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті

Але вищевказане розпорядження може бути частково змінено згідно з вимогами закону.

Так, згідно з ч. 1 ст. 1241 Цивільного кодексу неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов'язкова частка).

Тобто законних підстав вимоги чоловіка не мають.

Але також слід мати на увазі, що відповідно до ч. 2 вказаної статті розмір обов'язкової частки у спадщині може бути зменшений судом з урахуванням відносин між цими спадкоємцями та спадкодавцем, а також інших обставин, які мають істотне значення.

Підготував Олександр ВАНЖА

По материалам газеты "Юридичний вісник України" від 7-13 серпня 2004 р. № 32