Відвантаження товарів (робіт, послуг), що здійснюється підприємством після переходу на звичайну систему оподаткування, за якими отримано попередню оплату в період, коли підприємство перебувало на спрощеній системі оподаткування, не включається до складу валових доходів підприємства, оскільки цю операцію вже було враховано при визначенні суми єдиного податку під час надходження попередньої оплати відповідно до Указу № 727/98.
Оплата за отримані товарно-матеріальні цінності, які не були реалізовані та розрахунки за які не було здійснено під час застосування спрощеної системи оподаткування, не відноситься до складу валових витрат. При розрахунку приросту (убутку) балансової вартості запасів до залишку на початок податкового періоду відноситься балансова вартість усіх запасів, на придбання і поліпшення яких було понесено витрати, включаючи й ті, за які не розрахувалися з постачальниками.
Витрати, які включаються до складу валових витрат згідно з нормами Закону № 334/94-ВВ здійснені підприємством під час його перебування на спрощеній системі оподаткування і віднесені до собівартості продукції (робіт, послуг), що не була реалізована на момент переходу на звичайну систему оподаткування, включаються до складу валових витрат за датою продажу таких товарів (робіт, послуг). Зокрема, при продажу запасів валові витрати виникають за рахунок убутку відвантажених запасів, витрати на придбання яких було здійснено раніше, — при спрощеній системі оподаткування.
Така оплата включається до складу валових доходів підприємства, оскільки відвантаження товарів не має податкових наслідків до моменту отримання продавцем оплати при спрощеній системі оподаткування. Водночас до складу валових витрат відноситься балансова вартість відвантажених товарів (робіт, послуг) у частині вартості цих товарів (робіт, послуг), що не була оплачена покупцем/замовником підприємству під час його перебування на спрощеній системі оподаткування.
Балансова вартість основних фондів, які згідно зі ст. 8 Закону № 334/94-ВР підпадають під визначення груп 1, 2. З, 4 та введені в експлуатацію під час перебування підприємства на спрощеній системі оподаткування, визначається в розмірі витрат на їх придбання, створення (виготовлення) станом на момент переходу на звичайну систему оподаткування із включенням їх до відповідної групи основних фондів з метою подальшої амортизації.
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 30/ 2004