Відповідно до п. 4 ПБО 7 амортизація — це систематичний розподіл вартості, яка амортизується, необоротних активів протягом терміну їх корисного використання (експлуатації).
Основні засоби - матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний термін корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік).
Об'єкт основних засобів — це закінчений пристрій з усіма пристосуваннями і приладдям до нього; конструктивно відокремлений предмет, призначений для виконання певних самостійних функцій; відокремлений комплекс конструктивно з'єднаних предметів однакового або різного призначення, які мають для їх обслуговування загальні пристосування, приладдя, керування та єдиний фундамент, внаслідок чого кожен предмет може виконувати свої функції, а комплекс — певну роботу тільки в складі комплексу, а не самостійно; інший актив, що відповідає визначенню основних засобів, або частина такого активу, що контролюється підприємством.
Пунктом 1.1 ст. 1 Закону № 334/94-ВР визначено, що матеріальний актив — основні фонди та оборотні активи в будь-якому виді, що відрізняється від коштів, цінних паперів, деривативів та нематеріальних активів.
Відповідно до пп. 8.2.1 п. 8.2 ст. 8 цього Закону під терміном «основні фонди» слід розуміти матеріальні цінності, які призначаються платником податку для використання в господарській діяльності платника податку протягом періоду, що перевищує 365 календарних днів з дати введення в експлуатацію таких матеріальних цінностей, та вартість яких перевищує 1000 грн. і поступово зменшується у зв'язку з фізичним або моральним зносом.
Підпунктом 8.1.1 п. 8.1 ст. 8 зазначеного Закону визначено, що під терміном «амортизація» основних фондів і нематеріальних активів слід розуміти поступове віднесення витрат на їх придбання, виготовлення або поліпшення, на зменшення скоригованого прибутку платника податку в межах норм амортизаційних відрахувань, установлених цією статтею.
Статтею 9 Закону № 334/94-ВР визначено порядок амортизації витрат, пов'язаних з видобутком корисних копалин. Зокрема, п. 9.1 цієї статті встановлено, що будь-які витрати на розвідку (дорозвідку), облаштування та розробку будь-яких запасів (родовищ) корисних копалин (за винятком витрат, передбачених у пп. 5.2.16 п. 5.2 ст. 5 Закону) включаються до окремої групи витрат платника податку, на балансі якого перебувають такі запаси (родовища), та підлягають амортизації.
Виходячи з викладеного, порядок амортизації витрат, пов'язаних з видобутком корисних копалин, регулюється ст. 9 Закону № 334/94-ВР, а амортизація основних фондів і нематеріальних активів — ст. 8 цього Закону.
Відповідно до п. 9.2 ст. 9 зазначеного Закону постановою № 118 затверджено перелік витрат на розвідку (дорозвідку) та облаштування будь-яких запасів (родовищ) корисних копалин з відповідними витратами на їх розробку, що включаються до окремої групи витрат платника податку, які підлягають амортизації.
Пунктом 4 Переліку № 118 визначено, що до витрат на розвідку (дорозвідку) та облаштування будь-яких запасів (родовищ) корисних копалин належать витрати на детальну розвідку родовищ (запасів), проведену за рахунок власних коштів підприємств, що включає проектування, облаштування родовищ (з будівництвом селища тощо), бурові та гірничопрохідницькі роботи, геофізичні та інші дослідження, комплекс випробувальних робіт, технологічні дослідження тощо.
Враховуючи, що чинним законодавством не визначено термін «облаштування шахт», з метою оподаткування використовується аналогічний термін, визначений Галузевим стандартом України «Розвідка (дорозвідка) та облаштування родовищ нафти і газу» (ГСТУ 320.00013741.01 7-2002).
Зазначеним стандартом визначено, що до облаштування родовищ нафти і газу належить комплекс проектно-вишукувальних, кошторисних, будівельних, монтажних, пусконалагоджувальних, дослідно-випробувальних та інших робіт, включаючи їх матеріально-технічне забезпечення, що здійснюються для дослідної (пробної) експлуатації розвідувальних родовищ, дослідно-промислової та промислової розробки родовищ нафти і газу.
Отже, витрати на розвідку, облаштування та витрати на розробку гірничих виробок відповідно до постанови № 118 включаються до окремої групи витрат і підлягають амортизації згідно зі ст. 9 Закону № 334/94-ВР.