Згідно зі ст. 1 Закону № 2908-III кредитна спілка — це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками. їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Кредитна спілка є небанківською фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим Законом.
Відповідно до свого статуту (п. 1.3 ст. 21 Закону № 2908-III кредитна спілка залучає на договірних умовах внески (вклади) своїх членів на депозитні рахунки як у готівковій, так і в безготівковій формі, приймає вступні, обов'язкові пайові та інші внески від членів спілки.
Кредитна спілка крім розміру плати (процентів), яка нараховується на внески (вклади), що знаходяться на депозитних рахунках її членів, розподіляє частину нерозподіленого доходу, що залишається в її розпорядженні за підсумками фінансового року, між членами кредитної спілки пропорційно розміру їх пайових внесків (у тому числі на додаткові пайові внески) у вигляді відсотків (процентів).
Законом № 889-ІV установлено, що до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються основна сума депозиту (вкладу), внесеного платником податку до банку чи небанківської фінансової установи, яка повертається такому платнику податку, та основна сума кредиту, що отримується платником податку (пп. «д» пп. 4.2.9 п. 4.2 та пп. 4.3.23 п. 4.3 ст. 4 Закону № 889-ІV).
Доходи, одержувані фізичною особою як процент на депозит (вклад) у небанківську фінансову установу відповідно до закону (крім страховиків), обкладаються податком з доходів фізичних осіб за ставкою 5% від об'єкта оподаткування (п. 7.2 ст. 7 Закону № 889-ІV). Згідно з пп. 22.1.4 п. 22.1 ст. 22 Закону № 889-ІV підпункти 9.2.1- 9.2.2 п. 9.2 ст. 9 цього Закону в частині оподаткування процентів набирають чинності з 1 січня 2005 р.
Щодо оподаткування процентів (у тому числі дисконтних доходів), сплачених (нарахованих) за іншими підставами, зокрема визначеними п. 3 ст. 21 Закону № 2908-III, то відповідно до пп. 9.2.3 п. 9.2 ст. 9 Закону № 889-ІV оподаткування здійснюється в загальному порядку, встановленому цим Законом для доходів, що кінцево оподатковуються при їх виплаті, за ставкою, визначеною п. 7.1 ст. 7 Закону № 889-ІV
Відповідно до ст. 536 Цивільного кодексу за користування чужими грошовими коштами боржник зобов'язаний сплачувати проценти, якщо інше не передбачено договором між фізичними особами. Розмір процентів за користування чужими грошовими коштами встановлюється договором, законом або іншими актами цивільного законодавства.
Для цілей справляння податку термін «проценти» слід розуміти як платіж, який здійснюється позичальником на користь кредитора у вигляді плати за використання залучених на визначений строк коштів або майна (п. 1.10 ст. 1 Закону №334/94-ВР). До процентів, зокрема, включається платіж за використання коштів, залучених у депозит. Платежі за іншими цивільно-правовими договорами, ніж визначені п. 1.10 ст. 1 цього Закону, незалежно від того, встановлені вони в абсолютних (фіксованих) цінах чи у відсотках до суми договору або до іншої вартісної бази, не є процентами та підлягають оподаткуванню в 2004 р. за ставкою 1 3%.
Згідно із Законом № 889-ІV кредитна спілка є податковим агентом, тому при нарахуванні та виплаті членам кредитної спілки доходів у вигляді проценгів на депозит (вклад) та процентів (у тому числі дисконтних доходів) на пайові та додаткові пайові внески її членів вона зобов'язана утримувати податок від сум такого доходу за його рахунок за відповідною ставкою (5 або 13%). Перерахування податку до бюджету провадиться в порядку, встановленому ст. 8 Закону № 889-ІV.
На вимогу платника податку особи, які мають статус податкових агентів, зобов'язані надавати відомості про суму виплаченого на його користь доходу, суму застосованих соціальних пільг та суму утриманого податку (пп. «в» п. 19.2 ст. 19 Закону № 889-ІV).
Відповідно до п. 1.1 5 ст. 1 Закону № 889-ІV податковий агент — юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи нерезидент або його представництво, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок з доходів фізичних осіб до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність до податкових органів відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.
Для платника податку, зокрема одержувача доходів від кредитної спілки, при отриманні ним протягом звітного року доходів виключно від податкових агентів обов'язок щодо декларування одержуваних доходів вважається виконаним (п. 18.2 ст. 18 Закону № 889-ІV), тобто річну податкову декларацію такий платник не подає.