Відповідно до ст. 5 Водного кодексу до водних об'єктів загальнодержавного значення належать, зокрема, підземні води, які є джерелом централізованого водопостачання.
Спеціальне водокористування — це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів (ст. 48 Водного кодексу).
Відповідно до ст. 49 цього Кодексу спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу. У разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення дозвіл на спеціальне водокористування видається державними органами охорони навколишнього природного середовища. Видача дозволу на спеціальне водокористування в разі використання підземних вод здійснюється за клопотанням водокористувача з обгрунтуванням потреби у воді, погодженим з державними органами геології. Спеціальне водокористування є платним.
Згідно з п. 3 Порядку № 1494 платниками збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту є підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, а також громадяни — суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують водні ресурси та користуються водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту.
Таким чином, платником збору за спеціальне використання водних ресурсів є водокористувач, який отримав в установленому порядку дозвіл на спеціальне водокористування і використовує прісні підземні води для потреб централізованого водопостачання.