Науковий працівник — вчений, який за основним місцем роботи і відповідно до трудового договору (контракту) професійно займається науковою, науково-технічною, науково-організаційною або науково-педагогічною діяльністю та має відповідну кваліфікацію незалежно від наявності наукового ступеня або вченого звання, підтверджену результатами атестації.
Тобто для призначення науковому працівнику пенсії по інвалідності за нормами Закону № 1977-ХІІ інвалідність має бути встановлено в період роботи на посадах наукових (науково-педагогічних) працівників.
Відповідно до частини 21 ст. 24 Закону № 1977-ХІІ науковим (науково-педагогічним) працівникам, які стали інвалідами І, II, III груп внаслідок загального захворювання, призначається пенсія по інвалідності у розмірі пенсії наукового (науково-педагогічного) працівника незалежно від віку за наявності відповідного стажу роботи.
Частиною 20 ст. 24 зазначеного Закону передбачено, що пенсія по інвалідності внаслідок трудового каліцтва чи професійного захворювання, а також внаслідок каліцтва чи захворювання у зв'язку з Чорнобильською катастрофою науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається незалежно від стажу роботи.
Щодо звернення за призначенням пенсіїз посади наукового (науково-педагогічного) працівника, то згідно з частиною 17 ст. 24 Закону № 1977-ХІІ право на призначення пенсії відповідно до цього Закону поширюється також на осіб, які на момент звернення працюють на будь-яких посадах на підприємствах, в установах, організаціях усіх форм власності та мають стаж наукової роботи, передбачений частиною другою ст. 24 зазначеного Закону.