Право на пенсію особи, яка працювала на території Російської Федерації


Як визначити право на пенсію особи, яка з 1992 р. по 2004 р. включно працювала на території Російської Федерації і після переїзду в Україну вперше звернулася за призначенням пенсії за віком?


Відповідно до ст. 4 Закону № 1058-ІV законодавство про пенсійне забезпечення складається з цього Закону, інших нормативних актів та міжнародних договорів, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України. Якщо міжнародним договором встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством про пенсійне забезпечення, то застосовуються норми міжнародного договору.

Відповідно до Угоди про гарантії прав громадян держав — учасників Співдружності незалежних держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.92 р. пенсійне забезпечення громадян держав — учасників цієї Угоди і членів їх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають.

Для визначення права на пенсію громадянам держав — учасників Угоди зараховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до введення в дію зазначеної Угоди.

Обчислення пенсій проводиться із заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У випадках коли в державах — учасниках Угоди введено національну валюту, розмір заробітної плати (доходу) визначається виходячи з офіційно встановленого курсу на момент призначення пенсії.

КОНСУЛЬТУЮТЬ ФАХІВЦІ МІНІСТЕРСТВА ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

Відповіді підготовлено за сприяння фахівців Мінпраці та соціальної політики України:
Ірини БАГНЮК — заступника начальника Управління пенсійного реформування та Тетяни МАРУШЕНКО — заступника начальника Управління пенсійного реформування

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № (серпень) 31 / 2004