ПЕНСІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ІНВАЛІДІВ

Як призначають і розраховують пенсії інвалідам з 2004 р.?

Цього року пенсії інвалідам стали призначати відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що набрав чинності з 1 січня 2004 р. Тепер пенсії розраховуються у процентному відношенні до тієї пенсії за віком, що людина могла б одержувати, допрацювавши до необхідних 60 чи 55 років. Який саме відсоток трудової пенсії має бути в людини, залежить від групи інвалідності. Отже:

Розмір пенсії за віком визначається шляхом множення скоректованого заробітку на коефіцієнт страхового стажу.

Коефіцієнт страхового стажу — це показник стажу людини. Кожний повний рік страхового стажу «коштує» 1 відсоток зарплати. Наприклад, при 40-літньому страховому стажі пенсія за віком буде складати 40 відсотків зарплати. Передбачено, що пенсії по інвалідності нараховуються людям, що, здебільшого, втратили працездатність до настання пенсійного віку. Тому беруться до уваги два періоди:

1. Реальний страховий стаж. Тобто скільки чоловік проробив до того, як став інвалідом. Більш того, страховий стаж — це періоди, протягом яких людина не просто працювала, а платила внески на обов'язкове пенсійне страхування. Такі внески утримують із зарплати кожного легально працюючого. Крім того, роботодавець додатково перераховує у фонд ще 32 відсотки зарплати за кожного працівника.

Важливий момент: оскільки закон зворотної сили не має, то весь виробничий стаж, придбаний до його вступу в силу (до 1 січня 2004 р.), прирівнюється до страхового. При цьому стаж за цей період враховують у тому ж порядку і на підставі тих самих документів, що використовувалися раніше. Простіше кажучи, стаж до 2004 р. підтверджується запасами у трудовій книжці чи іншими документами. Необхідно зауважити, що право на пенсію по інвалідності людина здобуває тільки в тому випадку, якщо в неї до моменту настання інвалідності є необхідний страховий стаж. Кому і скільки років стажу потрібно для призначення пенсії, досить чітко визначив закон:

Якщо в інваліда немає необхідного страхового стажу, він не може розраховувати на пенсію — він буде одержувати державну соціальну допомогу. При цьому, якщо людина

стала інвалідом під час проходження строкової військової служби, пенсія по інвалідності призначається незалежно від наявності необхідного страхового стажу.

2. Умовний період.

При визначенні розміру пенсії до стажу зараховується і. так званий умовний період: з дня встановлення інвалідності до дня досягнення людиною пенсійного віку (для чоловіків — 60 років, для жінок — 55 років).

Наприклад, жінка стала інвалідом у віці 30 років. А працювала вона до встановлення інвалідності 10 років. Таким чином, її реальний страховий стаж складає 10 років. До виходу на пенсію (тобто до 55 років) їй залишилося 25 років, які й складають умовний період. Тоді страховий стаж для призначення пенсії по інвалідності складе:

10 років (реальний страховий стаж) + 25 років (умовний період, зарахований у страховий стаж) = 35 років.

Для призначення пенсій за віком необхідно надати довідку про заробіток за два періоди:

за будь-які 60 місяців підряд до 1 липня 2000 р.;

за весь період страхового стажу після 1 липня 2000 р.

Дані про заробіток за будь-які 60 місяців підряд (тобто п'ять років) до 1 липня 2000 р. беруться на підставі довідок про зарплату. Тим, хто не встиг відпрацювати до 2000 р. повні п'ять років (60 календарних місяців), при нарахуванні пенсії враховується зарплата за фактичний страховий стаж до липня 2000 р.

Беруться до уваги зведення про заробіток за весь період роботи після 1 липня 2000 р. на підставі даних, зафіксованих в особовій картці людини в системі персоніфікованого обліку.

При підрахунку пенсії по інвалідності (як і при визначенні розмірів пенсії за віком) враховують скоректований, заробіток, співвіднесений із середньою зарплатою по країні. Коректування проводиться таким чином. Надаються в Пенсійний фонд дані про зарплату за два періоди, і суми за кожен місяць зіставляють з офіційною середньою зарплатою по країні за цей же час.

Розділивши середню зарплату за визначений місяць на середню зарплату по країні за цей же місяць, визначають коефіцієнт заробітку.

Наприклад, у серпні 2003 р. зарплата складала 800 грн. А середня зарплата по країні у серпні 2003 р. — 374 грн 16 коп. Тепер підрахуємо коефіцієнт заробітку за цей місяць:

800 грн : 374,16 грн = 2, 1381227

Таке співвідношення підрахують для кожного місяця (періоду, за який подано дані про заробіток) і потім визначать середній коефіцієнт заробітку. Для цього коефіцієнти за всі місяці підсумовують і ділять на кількість місяців. У результаті вийде середньоарифметичний коефіцієнт заробітку. Потім цей коефіцієнт заробітку людини помножують на середню зарплату по країні, підраховану відповідно до тимчасової методики, за рік, що передував року звертання за - призначенням пенсії. При розрахунку розміру виплат у нинішньому році буде братися до уваги середня зарплата по : країні за 2003 р. — 372 грн 72 коп.

Отже, щоб довідатися, виходячи з якої зарплати потрібно нараховувати пенсію цього року, потрібно помножити 372 грн 72 коп. (середню зарплату за 2003 р.) на коефіцієнт заробітку людини.

Наприклад, в нашому випадку цей коефіцієнт складає 2,1381227, тоді:

372 грн 72 коп. х 2, 1381227 = 796 грн 92 коп.

Отже, скоректований заробіток — 796 грн 92 коп.

796 грн 92 коп. х 0,35 = 286 грн 8 коп. — розмір передбачуваної пенсії за віком. А пенсія по інвалідності складе деякий відсоток пенсії за віком.

Приміром, якщо жінка є інвалідом II групи, то вона буде одержувати 90 відсотків передбачуваної пенсії за віком:

386 грн 8 коп. х 90 % = 258 грн 12 коп.

Отже, 258 грн 12 коп. їй платитимуть як пенсію по інвалідності. Але наведені підрахунки приблизні. Точні розрахунки зроблять у Пенсійному фонді за допомогою спеціальних програм.

Матеріали підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист

Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 32/2004