ІНДИВІДУАЛЬНЕ БУДІВНИЦТВО ЖИТЛА


Чи діє на сьогодні п. 21 ст. 20 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у частиш одержання безпроцентної позики на будівництво індивідуального житла? Який механізм її реалізації?

Прошу також розтлумачити механізм використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення.


Стаття 28 Закону "Про Державний бюджет України на 2004 рік" встановлює бюджетні призначення за державною програмою "Соціальний захист та соціальне забезпечення в Україні", зокрема, на соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Додатком № 2 до цього Закону фінансування Державного бюджету на 2004 рік передбачено окремими рядками витрати на забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також обслуговування банківських позик, наданих на пільгових умовах до 1999 року цим громадянам.

Таким чином, особи, які підпадаються під дію ст. 20 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року № 796-ХІІ цього року можуть одержати безпроцентну позику на індивідуальне житлове (кооперативне) будівництво з розрахунку 13,65 квадратного метра на кожного члена сім'ї з погашенням 50 процентів позики за рахунок державного бюджету.

Стосовно механізму надання пільгової безвідсоткової позики на будівництво житла, то відповідно до ст. 63 названого Закону фінансування означених витрат здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Забезпечення житлом переселенців із радіоактивно забруднених територій та поліпшення житлових умов громадян, віднесених до категорії 1 по-страждалих (самостійне переселення), здійснюється Міністерством надзвичайних ситуацій, Радою міністрів АРК, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, зокрема, шляхом відшкодування за самостійно придбане або побудоване житло, у тому числі у житлово-будівельному кооперативі згідно з нормами, передбаченими законодавством (п. 13 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 20.06.2000 р. № 987). При цьому надання громадянам позик банків здійснюється установами банків за місцем проживання громадян, а для забудовників житла — за місцем будівництва (п. 23 названого Порядку).

Враховуючи наявні документи (договори про будівництво житла, договори ку-півлі-продажу, довідки про сплату внесків у житлово-будівельний кооператив, обгрунтування авансування індивідуальних забудовників), розпорядник бюджетних коштів готує відповідне рішення про розподіл коштів, що надійшли на його рахунок, і подає територіальним органам Державного казначейства платіжні доручення на безготівкове перерахування коштів підрядним організаціям, які закінчують спорудження недобудованого і вводять в експлуатацію готове житло; на рахунки організацій, що здійснюють придбання житла для зазначених категорій громадян; громадянам, які самостійно побудували або придбали житло згідно з нормами, передбаченими законодавством.

Отже, у разі отримання на пільгових умовах позики банку на індивідуальне будівництво (або придбання) житла особами, які мають право на відповідні пільги, установа банку (або забудовник) подає необхідні документи до розпорядника бюджетних коштів (МНС), що надає цій установі право на відшкодування понесених витрат за рахунок коштів державного бюджету.

Підготувала Тетяна НІКОЛАЄВА

По материалам газеты "Юридичний вісник України" від 11-17 вересня 2004 р. № 37