Коментар фахівця

В Україні споживається велика кількість імпортованих продуктів. З метою недопущення проникнення шкідників та збудників хвороби рослин, які відсутні або обмежено поширені на території України та можуть завдати значної шкоди рослинам і рослинним продуктам, Законом України від 17.06.2004 р. № 1804-IV «Про внесення змін до деяких законів України щодо ліцензування діяльності з проведення знезараження підкарантинних матеріалів та об'єктів» (офіційне опублікування — «Голос України», 2004, № 124) запроваджено новий вид господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, — проведення знезараження підкарантинних матеріалів і об'єктів, переміщуваних через Державний кордон України і карантинні зони.

Зазначеним Законом внесено відповідні зміни та доповнення до Закону України від 01.06.2000 р. № 1775-ІІІ «Про ліцензування визначених видів господарської діяльності» (зі змінами та доповненнями) та Закону України від 30.06.93 р. № 3348-ХІІ «Про карантин рослин» (зі змінами та доповненнями, за текстом - Закон № 3348-ХІІ).

До підкарантинних матеріалів та об'єктів належать матеріали та об'єкти, що можуть сприяти поширенню або за допомогою яких можуть поширюватися карантинні організми (ст. 1 Закону № 3348-ХІІ). Перелік підкарантинних матеріалів і об'єктів та Порядок проведення інспектування, огляду, аналізу, обстеження та знезараження підкарантинних матеріалів і об'єктів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 р. № 672. Зокрема, до підкарантинних об'єктів належать сільськогосподарська техніка, машини та знаряддя, що перетинають державний кордон чи вивозяться з карантинних зон; сільськогосподарські та лісові угіддя, включаючи сади, розсадники, лісосмуги, парки, ботанічні сади тощо; склади та приміщення для зберігання імпортних та вітчизняних підкарантинних матеріалів.

Усі підкарантинні матеріали й об'єкти, що імпортуються, експортуються, перевозяться транзитом територією України або переміщуються в її межах, підлягають інспектуванню, огляду, аналізу й обстеженню державними інспекторами з карантину рослин.

Ввезення до України підкарантинних матеріалів і об'єктів здійснюється за наявності фітосанітарного сертифіката, що видається державними органами з карантину і захисту рослин країни-експортера, і карантинного дозволу, що видається Головною державною інспекцією з карантину рослин України. Уразі виявлення карантинних або інших шкідливих організмів вантажі затримуються на час проведення знезараження або повертаються до країни-експортера за погодженням з власниками вантажів чи уповноваженими ними особами.

Знезараження (фумігація) відповідно до Закону № 3348-ХІІ — це обробка хімічними речовинами, які перебувають у газоподібному і рідкому стані, підкарантинних матеріалів, транспортних засобів з метою знищення карантинних організмів.

Зрозуміло, такі зміни у законодавстві дадуть можливість залучити суб'єктів господарської діяльності, що надають послуги з проведення фумігації Юридичні та фізичні особи, які мають намір проводити знезараження підкарантинних матеріалів і об'єктів, переміщуваних через Державний кордон України і карантинні зони, повинні отримати ліцензію в установленому порядку.

З метою узгодження законодавства про ліцензування постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2004 р. № 1164 «Про внесення змін до переліку органів ліцензування та до переліку документів, які додаються до заяви про видачу ліцензії для окремого виду господарської діяльності» внесено зміни до Переліку органів ліцензування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.11.2000 р. № 1698 (зі змінами та доповненнями), а саме: п. 1 графи «Вид господарської діяльності» доповнено абзацом «проведення знезараження підкарантинних матеріалів та об'єктів, які переміщуються через державний кордон та карантинні зони». Тобто органом ліцензування цього виду діяльності є Мінагрополітики України.

Крім того, вищезазначеною постановою внесено зміни до Переліку документів, які додаються до заяви про видачу ліцензії для окремого виду господарської діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.07.2001 р. № 756 (зі змінами та доповненнями), та визначено перелік документів, які необхідно подати для отримання ліцензії. Це, зокрема, засвідчені в установленому порядку копії установчих документів (для юридичної особи) та засвідчені в установленому порядку копії допусків (посвідчень) працівників на право роботи з пестицидами та агрохімікатами.

Оксана КИРІЄНКО, оглядач «Вісника»

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 36/2004