У цьому випадку комунальним підприємством здійснено дві господарські операції а саме: з отримання прямої інвестиції та придбання основних фондів.
Розглянемо наслідки цих операцій у податковому обліку комунального підприємства. Щодо отримання прямої інвестиції
Господарська операція, яка передбачає внесення коштів або майна до статутного фонду юридичної особи в обмін на корпоративні права, емітовані такою юридичною особою, є прямою інвестицією
згідно з визначенням пп. 1.28.2 п. 1.28 ст. 1 Закону № 334/94-ВР Корпоративні права — це право власності на статутний фонд (капітал) юридичної особи або його частку (пай), включаючи права на управління, отримання відповідної частки прибутку такої юридичної особи, а також активів у разі її ліквідації відповідно до чинного законодавства, незалежно від того, створена така юридична особа у формі господарського товариства, підприємства, заснованого на власності однієї юридичної або фізичної особи, чи в інших організаційно-правових формах (п. 1.8 ст. 1 Закону № 334/94-ВР).
Суми коштів або вартість майна, що надходять платнику податку у вигляді прямих інвестицій згідно з пп. 4.2.5 п. 4.2 а. 4 Закону № 334/94-ВР, не включаються до складу валового доходу такого платника податку.
Таким чином, на суму коштів, внесених до статутного фонду комунального підприємства, валовий дохід цього підприємства не збільшується. Щодо придбання основних фондів
Оскільки кошти отримано підприємством в обмін на емітовані ним корпоративні права, то такі кошти є власністю цього підприємства.
Придбання за рахунок власних коштів основних фондів окремим суб'єктом господарювання, яким є зазначене комунальне підприємство, є таким, що здійснено за рахунок власних витрат.
Витрати на придбання основних фондів підлягають амортизації відповідно до пп. 8.1.2 п. 8.1 ст. 8 Закону №33A/94-BR
Згідно з пп. 8.3.1 п. 8.3 ст. 8 Закону № 334/94-ВР сума амортизаційних відрахувань кварталу, за який провадяться розрахунки (розрахунковий квартал), визначається шляхом застосування норм амортизації, наведених у п. 8.6 цієї статті, до балансової вартості груп основних фондів на початок такого розрахункового кварталу.
Балансова вартість групи основних фондів (окремого об'єкта основних фондів групи 1) на початок розрахункового кварталу визначається за формулою, визначеною пп. 8.3.2 п. 8.3 ст. 8 Закону № 334/9Д-ВРта відповідно до цієї формули підлягає збільшенню на суму витрат, понесених на придбання основних фондів.
Отже, у даному випадку комунальне підприємство має право збільшити балансову вартість основних фондів відповідної групи на суму витрат, понесених на придбання основних фондів.
КОНСУЛЬТУЮТЬ ФАХІВЦІ ДПА УКРАЇНИ
Відповіді підготовлено за сприяння Наталії ХОЦЯНІВСЬКОЇ - заступника директора Департаменту оподаткування юридичних осібДПА України — начальника управління податку на прибуток та податкових платежів